• https://www.facebook.com/darkadas?ref=ts&fref=ts
 • https://twitter.com/darkaclub
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Genel Kurul Sonucları

Değerli üyelerimiz,

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneği 13. Dönem 2. Çalışma yılımızı da  tamamlayarak 23.02.2020 tarihinde genel kurulumuzu yapmış bulunmaktayız .

Çalışma dönemi için bizlere güvenerek oy verip destekleyen siz değerli üyelerimize, desteklerini hiç esirgemeyen Danışma Disiplin Kurulu üyelerimize, mali anlamda bizleri hem denetleyip hem yol gösteren denetleme kurulu üyelerimize tekrar teşekkür ediyoruz.

              Takımdaşlık olgusuyla özverili çalışan, tecrübeli ekip arkadaşlarımıza her zaman olduğu üzere teşekkür ediyoruz.

              Toplu Yapı Yönetimi ve Spor Kulübümüze de katkı ve yakınlıklarından dolayı teşekkür ediyoruz.

2019 yılı olağan faaliyetlerimizin yanı sıra, olağan genel kurulumuzda belirlediğimiz tesis eksikliklerini de tamamladığımız bir yılı daha geride bıraktık.

              Bir önceki olağan genel kurulumuzda belirlenen yatırım kalemlerini gerçekleştirdik. Bu yatırımların büyük bir kısmını siz değerli üyelerimizden topladığımız aidatlardan, bağışlardan karşıladık. Eksik kalan kısmını da işletme bütçemizden tamamladık. Bu çalışmaları yürütürken kendi imkânlarımız ve iş gücümüzün de büyük katkısı oldu.

               Bu çalışma sürecinde bizlere destek veren başta siz değerli üyelerimize ve emek veren herkese bir kez daha teşekkür ederiz.

           2019 yılı olağan bakım - onarım ve ihtiyaçların giderilmesi kalemleri;

„  1.Havuz için 11 adet şemsiye alındı

„  2.Havuz bakım/onarım ve tadilat işleri yapıldı

„  3.Havuz etrafı korkuluk ve pencere takviyeleri yapıldı

„  4. Yeni bir Misafirhane  ve müdür lojmanının bakım onarım tadilatları yapıldı

„  5.Misafirhane 2-3 -4 no’lu odaların ve müdür lojmanının duşa kabinleri yapıldı

„  6. Misafirhanelerde eksik olan mini buzdolabı, televizyon ve çay setleri tamamlandı

„  7.Misafirhanelerin tekstil malzemeleri yenilendi (Örtü – Çarşaf -Nevresim Takımı – Yastık v.s)

„  8. Misafirhanelerde eksik olan kombi ve klimalar tamamlandı

„  9.1 adet yazar kasa pos makinesi alındı

„  10.1 adet server bilgisayar alındı

„  11.Ofise yeni stok programı alındı, servis pos yazılımları, stok yazılımları ve ofis uzantılarının lisans ve destek anlaşması yapıldı

„  12. 2 adet 2.el servis yazılım sipariş makinesi alındı

„  13.Servise 2 adet 20LT Limonata/Şerbet Soğutucu alındı

„  14.Personel kıyafetleri takviyesi yapıldı

„  15.Darkadaş bar için yeni masa ve   sandalye ilaveleri yapıldı

„  16.Mutfak ve servis ekipmanlarına takviyeler yapıldı

„  17.Tesisin yıl içerisinde olağan bakım ve onarımları yapıldı

„  18.Personelimizin her yıl olduğu gibi kurs ve  eğitim  eksikliklerinin giderilmesi çalışmaları yapıldı

„  19.Bunların yanı sıra 2019 yılı içerisinde üyelerimizin hoş zaman geçirebilmesi için; birçok program , etkinlik, yiyecek- içecek servisi ve sunumunu özenle yapmaya çalıştık.

  Ülkemizde yaşanan sosyal ve ekonomik olumsuzluklara rağmen her yıl düzenlediğimiz canlı müzikli programlarımıza, kadınlar yemeklerine, film gösterilerine ve gençlerimize yönelik disko gecelerine devam ettik .

            Üye sayımızı arttırmaya çalıştık.2019 yılında uygulamaya koyduğumuz 25.yıla özel asil üyelik paketlerimizden 33 yeni üye ilave ederek toplamda 303 üye sayısına ulaştık. (2 üye daha 2019 yılı sonunda müracaat etmiş olup,2020 yılında ödemelerini yapmışlardır. Toplam da 35 yeni üye olmuştur.)                       Bu üyelerimizden toplamda 140.000-TL civarında bir gelir elde ettik . Bu gelirlerin 100.000 TL’ sini personel kıdem fonuna aktarılmasına, geri kalanının da 2020 yılı bütçesi içerisinde tamir bakım ve ihtiyaçlarını giderilmesi için kullanılmasına genel kurulda karar  olarak aldık . Sizlerden üye olmayanların üye olmalarını teşvik etmenizi tekrar önemle  rica ederiz.

            Son dönemdeki aşırı döviz artışı ve alkol fiyat artışları girdi maliyetlerimize yansımaktadır. İstemememize rağmen zaman zaman bu artışları fiyatlarımıza yansıtmak durumunda kalıyoruz.   2019 yılın da yükselen bu artışları mümkün olduğunca az yansıttığımızdan dolayı kar-zarar tablosunda zarar oranımızın çok büyüdüğünü de görmektesiniz. Bu durumu da siz değerli üyelerimize yansıtmadan yönetmenin de çabası içinde olacağız.

                6.çalışma dönemimizi geride bırakırken Dernek yönetimi olarak bu dönemi de bizlerle paylaşan, destek veren tüm üyelerimize, çalışanlarımıza ve Derneğimize her türlü katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz.

 

 

Darka Sosyal Tesislerini Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu

 

 

 DARKA SOSYAL TESİSLERİNİN   23 ŞUBAT  2020 TARİHLİ 2019 YILI  OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI  TUTANAĞIDIR

 

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneğinin 2019 Yılı Olağan Genel Kurulu Toplantısını yapmak üzere,  Darka Sosyal Tesisleri İznik adresinde 23 Şubat 2020  saat: 12:00 ‘te toplanıldı. Üyelerin imzasına açılan Hazirun listesine kayıtlı

303 üyeden  47 üyenin Hazirun listesini imzaladığı ve toplantıda hazır bulunduğu tespit edildi.

16 Şubat 2020 tarihli İlk toplantıda çoğunluk sağlanamadığından 23 Şubat 2020 tarihinde yapılan  toplantıda aranan çoğunluğun mevcut olduğu  ve gündeminde içeren davet yazılarının usulünce üyelere  bildirildiğinin tespiti üzerine toplantıya başlanıldı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

 

MADDE 1 :Yönetim Kurulu adına Sayman Halil Emecan Açılış konuşmasına müteakip yoklama yapıldı. Divan heyetine önerilen isimler ,Sevinç Öztürk, H.Serkan Uluç ve Nilgün Gömüç oy çokluğuyla kabul edildi.  Divan Başkanlığına Sevinç Öztürk , Başkan Yardımcılığına, H.Serkan Uluç  ve Sekreter Nilgün Gömüç  seçildi.  Divan Başkanı,  Atatürk ve Türk büyükleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı. Divan Başkanı gündemi okudu ve gündeme ilave edilecek bir teklifin olup olmadığını sordu.İlker Yasin ve Seyit Cirit ayrı ayrı 2 dilekçe sundular. Sevinç Öztürk her iki dilekçeyi okuyarak gündeme dahil etti ve Hazirun’un görüşlerini aldı.

İlker Yasın’in vermiş olduğu 3 üyenin imzasının olduğu  dilekçede, bundan böyle Yönetim kurulu üyelerinin bizzat üyenin kendisi tarafından temsil edilmesinin  gerektiğini talep etmişlerdir.

Zülal Hepsev söz alarak, dilekçe hakkında görüşünü bildirdi. Darka’da, yıllardan beri eşlerin birbirini yönetim kurullarında temsil ettiğini, bunun da çok doğal olduğunu belirtti.

Sevinç Öztürk söz alarak, dilekçenin tutanağa geçirileceğini, yıllardan beri eşlerin birlikte çalıştıklarını, imza yetkisinin  üye olan eşte olması halinde bir sakıncanın olmadığını belirtti.

Seyit Cirit’in vermiş olduğu 9 üyenin imzasının olduğu ..dilekçede ,Şubat ayında yapılan Genel Kurullara 300 üyenin 1/3 kadarının katıldığını, kararların çok az bir üye ile alındığını bu nedenle Tüzük değişikliğine  gidilerek toplantının eskisi gibi yaz aylarına alınmasını talep etmişlerdir.

Sevinç Öztürk,bu talebin tutanağa geçirileceğini , Yönetim  kurulunun Dernek  tüzüğünü inceleneceğini ve önümüzdeki Mali Kongrede gündeme alınacağını belirtti.

 

MADDE 2 :Yönetim Kurulu Faaliyet raporu Sayman Halil Emecan tarafından okundu ve yapılan faaliyetler görsel olarak sunuldu,  görüşmeye açıldı. Söz alan olmadı.

.

MADDE 3 : Dernek Gelir Gider tablosu okundu. Görüşmeye açıldı.

İlker Yasin, yeni yapılan misafir odaları gelirleri ile ilgili ve bu odalardan faydalanan üyelerin kimler olduğunu sordu, Halil Emecan açıklama yaparak bilgi verdi ve kendisine imzalı misafir üye defteri incelemesi için sunuldu

İlker Yasin ve A.Aylin Gönenli işletme  zararının nereden kaynaklandığını ve neden arttığını sordular. Halil Emecan ve Ayşe Kılıç tarafından cevap verildi. Elektrik, doğalgaz,ve yiyecek içeceğe yansıyan zamlar nedeni ile işletme sabit giderlerindeki artışa bağlı olarak da işletme zararının yükseldiğini açıkladılar.  Yılda toplamda sadece 3 ay hizmet veren bir müessesenin kar edemeyeceğini bunun yıllardan beri bu şekilde olduğunun üyeler tarafından bilindiğini belirttiler.

Nuran (Cirit) Kösemen, işletmenin zararının önlenmesi için kış aylarında kapatılabileceğini bu ve bunun gibi bir takım tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Zülal Hepsev.söz alarak yılda toplamda sadece 3 ay hizmet veren bir müessesenin kar edemeyeceğini bunun yıllardan beri bu şekilde olduğunun üyeler tarafından bilindiğini belirtti.

Murat Kaçar söz aldı, işletmenin kar amacı ile kurulmadığını ,kış aylarında ve bahar aylarında hafta sonu gelenlerin  olduğunu tesisin kışın kapanmasının   doğru olmadığını belirtti.

Meltem Mısırlıoğlu söz aldı, kendisinin uzun yıllar Turizmin içinde olduğunu ,Otel yöneticiliği yaptığını, işletmeciliği bu nedenle yakından bildiğini belirterek ,tesisin kışın kapatılmasının maliyeti fazla olur, yemek fiyatları hem ucuz olsun, hem kaliteli hizmet alalım, hem de zarar olmasın denirse bunu sağlamak imkansızdır dedi.

Sevinç Öztürk söz aldı, geçmiş yıllarda işletmenin kapatılmasını denediklerini fakat astarının yüzünden pahalı hale geldiğini belirtti, ayrıca kalifiye eleman bulmanın zorluğundan bahsederek kışın çıkartılan elemanları yazın toparlamanın çok zor olduğunu hatırlattı.

Sevinç Öztürk, Dernek  ve İşletmenin  gelirleri açısından  ne durumda olduğunu sordu ,Halil Emecan  daha önceki  Genel kurullarda alınan kararlar gereği ,kıdem tazminatları fonuna asla dokunulmadığını,300.000.TLnin bankada biriktiğini ,ayrıca asil üyelerin dışında üye olan kişilerin üye aidatlarının 140.000 TL bankada faizde tutulduğunu belirtti.                    

 

MADDE 4:  Denetim Kurulu Çalışma Raporunun okunması oylamaya sunuldu okunulmaması istendi, Divan başkanlığı rapor hakkında kısa bir açıklama rica etti . Denetleme Kurulu adına  Mustafa Akyüz tarafından açıklama yapıldı. Tüm hesapların ve belgelerin doğru tutulduğunu tespit ettiklerini belirtti. Görüşmeye açıldı. Söz alan olmadı.

 

MADDE 5 : Yönetim ve Denetim Kurulu çalışma raporları ile dernek gelir gider tablosu ayrı ayrı ibraya sunuldu, ayrı ayrı oy birliği ile ibra edildi. İlker Yasin ibra etmedi.

 

MADDE 6 : Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ayrı ayrı ibraya sunuldu, oy birliği ile kabul edildi.

 

MADDE 7 :  Dernek aidatlarının avans olarak işletmeye devredilmesi konusu müzakereye açıldı. Mali Müşavir Ayşe Kılıç Göktaş söz alarak açıklamalar yaptı. 2019 yılında Derneğin işletmeye verdiği avanslar (Alınan Diğer Avanslar) 529.644,68-TL’nin derneğe iade edilmemesi, sermayeye ilave edilmesi  konusunda fikir birliğine varılarak,  oylamaya sunuldu. Oy birliği ile derneğe iade edilmemesine karar verildi.

MADDE 8  : Divan Başkanı Sevinç Öztürk, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Danışma ve Disiplin kurulu  asil ve yedek üyeliklerine 2 yıl süre ile görev yapacak üyelerin seçimlerini birlikte yapılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi.

5 asil 5 yedek yönetim kurulu üyelerinin 2 yıl süre ile görev yapmak üzere, seçime  geçildi. Oy pusuları dağıtıldı, toplantı tasniflendi sayıldı. Yapılan  sayımın  sonucunda  aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

 

YÖNETİM KURULU     

            ASİL                                                                                                                     YEDEK

 1. AYSEL ATABEY              45 OY
 2. HALİL EMECAN              45 OY
 3. M.MURAT KAÇAR          45 OY
 4. M.ARİF CENGİZ              45 OY
 5. MEHMET TAYLAN          45 OY                          
 1. H.SERKAN ULUÇ               45 OY
 2. BARIŞ AYBAY                    45 OY
 3. T.CEM YILDIZAK                45 OY
 4. CİHAN KIRANER                45 OY
 5. PINAR BESEN                    45  OY

  

MADDE 9 : 3 asil 3 yedek  Denetim Kurulu üyelerinin  2 yıl süre ile görev yapmak üzere  seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplantı tasniflendi sayıldı.  Yapılan  sayımın  sonucunda aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.  

                                                                DENETLEME KURULU

                ASİL                                                                                                           YEDEK

 1. MUSTAFA AKYÜZ            45 OY
 2. İ.ATADAN ÇUBUKÇU       45 OY
 3. EMEL BALİ                        45 OY                                                    
 1. NAZAN TOPOGRAF           45 OY
 2. MELTEM MISIRLIOĞLU     45 OY
 3. SERAP EREYLİ                  45OY

 

MADDE 10: 5 asil kişi olmak kaydıyla Danışma ve Disiplin Kurulu üyelerinin 2 yıl süre ile görev yapmak üzere seçimine geçildi.    Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan sayımın sonucunda aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

                                                         DANIŞMA VE DİSİPLİN KURULU

 

 1.  SEVİNÇ ÖZTÜRK                                   45 OY                 4.EMİN BERKOL             45 OY
 2.  K.KADRİ AKSOY                                      45 OY                 5.KAYA DEMİRTAŞ         45 OY
 3.  ÇİĞDEM YAMAK                                    45 OY

 

MADDE 11 : Yeni Dönem Çalışma ve Bütçe taslaklarının görüşülmesine geçildi. Gelecek dönem taslak bütçesi Yönetim Kurulu adına Sayman Halil Emecan tarafından açıklandı. Görüşmeye açıldı. Yatırım kalemleri arasında bütçe paylaşımı ile yapabileceklerini izahat etti. 2020Yılı bütçesinde havuz içi engelli asansörü alınması ve yeni dönem çalışma bütçesi oylamaya sunuldu oy birliği ile kabul edildi.

 

MADDE 12 : 2020 Yılı Aidat miktarının 1.375,-TL olmasına ve Nisan –Mayıs –Haziran –Temmuz-Ağustos ayların da 5 eşit taksitte ödenmesine oybirliği ile karar verildi.

 

MADDE 13 : 2019 Yılı kampanya aidatından elde edilen gelirden 100.000-TL’lik kısmının Personel Kıdem Tazminatı Fonu’na aktarılması, kalan  bakiye tutarın da işletmenin yatırımlarında kullanılması hususu  oylamaya sunuldu oy birliği ile kabul edildi.

 

MADDE 14: Kıdem Tazminatı fonu korunması kaydıyla Bütçe Fasılları arasında aktarma yetkisinin, yönetim kuruluna verilmesi oylamaya sunuldu. Oybirliği ile kabul edildi.

 

MADDE 15 : Dilek ve temennilere geçildi .

Ömer Öngüt söz aldı. Derneğimiz işletmesindeki rakı  satış fiyatlarının ,  %50  karla yapılmasını önerdi. Öneri oylamaya sunuldu. Ayrıca dışarıdan içki getirilmemesine ,  menüye pizza ve çocuk menüleri eklenmesi oylamaya sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi. Dışarıdan üyenin getirmiş olduğu balık ürünlerinin pişirme ücreti ödenmesi koşulu ile  kış aylarında yapılabileceğine onay verildi.

Bülent Durmuşoğlu tarafından  Daha ekonomik menülerinde ilave edilmesi istendi.

Nuran ( Cirit) Kösemen, Dilek ve Şikayetler kutusu konularak geri dönüşlerin değerlendirilmesini isteyerek çalışmaları için yönetim kuruluna teşekkür etti.

Zülal Hepsev,  Yönetim kurulu yedek üyelerinin de yönetimin kurulu toplantılarına katılmalarını önererek, faaliyetlerde yardımcı olmalarını böylece gelecek döneme kadar deneyimlerinin de artacağını belirtti.

 Divan Başkanı  Sevinç Öztürk ,Yönetim ve denetim kurulu üyelerine teşekkür  ederek, yeniden göreve  seçilmeleri nedeni ile  başarılar  diledi.

Yönetim kurulu ,çalışma arkadaşlarına ve personele teşekkür ettiler.

Divan başkanı, toplantıya bir itirazın olup olamadığını sordu. Söz alan olmadı. Toplantıda görüşülecek gündem maddesi kalmadığından, toplantıyı Saat 14:40 da iyi niyet temennileri ile kapattı.

 

       DİVAN BAŞKANI                                       BAŞKAN YARDIMCISI                                  SEKRETER     

       SEVİNÇ ÖZTÜRK                                         H.SERKAN ULUÇ                                      NİLGÜN GÖMÜÇ

 

                                                                                  ASLI İMZALIDIR


**********************************************************************************************************
Değerli üyemiz;

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneği 13. Dönem 1. Çalışma yılını tamamlamış bulunmaktayız.

Çalışma dönemi için bizlere güvenerek oy verip destekleyen siz değerli üyelerimize, desteklerini hiç esirgemeyen Danışma Disiplin Kurulu üyelerimize, mali anlamda bizleri hem denetleyip hem yol gösteren denetleme kurulu üyelerimize tekrar teşekkür ediyoruz.

              Takımdaşlık olgusuyla özverili çalışan tecrübeli ekip arkadaşlarımıza her zaman olduğu üzere teşekkür ediyoruz.

              Toplu Yapı Yönetimi ve Spor Kulübümüze de katkı ve yakınlıklarından dolayı teşekkür ediyoruz.

2018 yılı, olağan faaliyetlerimizin yanı sıra , olağan genel kurulumuzda belirlediğimiz  tesis eksikliklerini de tamamladığımız bir yılı daha geride bırakmış bulunmaktayız .

              Bir önceki olağan genel kurulumuzda belirlenen yatırım kalemlerini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu yatırımların büyük bir kısmını üyelerimizden topladığımız bakım onarım bütçesinden karşıladık. Eksik kalan kısmını da işletme bütçemizden tamamladık. Bu çalışmaları yürütürken kendi imkânlarımız ve iş gücümüzün de büyük katkısı oldu.

               Bu çalışma sürecinde bizlere destek veren başta siz değerli üyelerimize ve emek  veren herkese bir kez daha teşekkür ederiz.

 

1-    Olağan bakım onarım ve ihtiyaçların giderilmesi

„  1. Derneğimiz kurulduğundan bu yana hizmet veren mutfak bulaşık makinesinin teknolojik ömrünü tamamlamasından dolayı yeni bir bulaşık makinesi alımı .

„  2. Yine yangın sonrası eksik kalan zayıf akım ve elektrik işlerinin eksikliklerinin tamamlanması.

„  3. Mutfağımız için gıda ürünlerinin sağlıklı stoklanabilmesi için vakum makinesi alımı.

„  4.Çamaşırhane eksik rafların giderilmesi

„  5.Mutfak ürünlerin teşhiri ,kolay servis edilmesi ve stoklanması için tatlı dolabı ,meze dolabı eksikliğinin giderilmesi ve alımı

„  6.Yetersiz olan masa ,masa tablası ve bahçe sandalye ilavesinin yapılması.

„  7.Yazlık havuzda daha önce yapmış olduğumuz pompa ve arıtma sistemin daha randımanlı çalışması için ,yeni kanallar açılması ve taşıma tesisatının yenilenmesi

„  8.Mutfak ve servis ekipmanlarının sağlıklı taşınması ve stoklanması için sepetlerin alınması

„  9.Mutfak ve servis ekipmanlarının takviyesin yapılması ,(tabak, çatal-bıçak , tava ,tuzluk vs )

„  10.İşletme tekstil malzemelerine takviyeler yapıldı.

„  11.Şömine alanına korkuluk yapılması

„  12. Yazlık disko alanın kapalı bölümüne güçlendirme yapılması .

„  13.Yeni bir projeksiyon makinesi alınması.

„  14. Tesis olağan bakım onarımın yapılması .  

„  15.Personelimizin her zaman olduğu gibi eğitim ve eksikliklerin giderilmesi çalışmalarının yapılması.

„  16.Bunların yanı sıra 2018 yılı içerisinde  üyelerimizin  hoş zaman geçirebilmesi için  birçok program etkinlik, yiyecek - içecek servisi ve sunumunu özenle  yapmaya çalıştık.

Ülkemizde yaşanan sosyal ve ekonomik olumsuzluklara rağmen her yıl düzenlediğimiz canlı müzikli programlarımıza, kadınlar yemeklerine, film gösterilerine ve gençlerimize yönelik disko gecelerine devam ettik .

           Üye sayımızı arttırmaya çalıştık. Sizlerden üye olmayanların üye olmalarını teşvik etmenizi tekrar rica  ederiz.

           Son dönemdeki aşırı döviz artışı ve alkol ile ilgili artışlar girdi maliyetlerimize yansımaktadır. İstemememize rağmen zaman zaman bu artışları fiyatlarımıza yansıtmak durumunda kalıyoruz. Darka kalitesini muhafaza edebilmek amacıyla tedarikçilerimizi değiştirmek istemiyoruz. Bu durumun tarafınızca doğru değerlendirileceğini umuyoruz.

            Sezonluk personel temininde, bölgemizde her sene olduğu üzere kalifiye personel bulmakta zorlanıyoruz. Kısa zaman aralığında onları yetiştirip hizmete çıkarmamızdan kaynaklanan olası aksaklıkları hoş görmenizi rica ediyoruz.

             Bu dönemde alacak takiplerimizi sıklaştırdık. Uyarılarımızı yaptık. Derneğimiz aidatlarıyla yaşamaktadır. Sosyal tesislerimiz özellikle doğalgaz bağlantılarıyla kış dönemi Darka sakinlerini daha sık ağırlamayı düşünmektedir. Bu durum zaman içinde aidat gereksinimini azaltacaktır. Ama bunun için zamana ihtiyaç olduğundan üyelerimizin aidat ödemelerine hassasiyet göstermelerini arzu etmekteyiz.

Dernek olarak aramızdan ayrılan üyelerimizin cenaze duyurularını yaptık; acılı günlerinde yanlarında olduk.

Geniş bir mesleki çeşitliliğine sahip Yönetim Kurulu Üyelerimizle,Denetim Kurulu Üyelerimizle ,Danışma Kurulu Üyelerimizle ve siz değerli Üyelerimizle ,katılımcılık çerçevesinde istifade ederek ,Darka Sosyal Tesislerine faydalı olabilecek her görüşü değerlendireceğiz.

 

Olağan mali genel kurulumuzda alınan önemli kararlara da  yardımcı olacağınızdan hiç şüphe duymuyoruz. Bu kararların en önemlisi ,Genel kurulumuz, Darka sakinlerinin tamamı ile  sosyal  beraberliğimizi çoğaltmak , dernek bütçemize katkı sağlamak  ve siz değerli üyelerimizin aidat yükünü hafifletmek adına ,Darka Sosyal Tesislerini Yaşatma Derneğinin de 25. Yılında üye sayımızı arttırmak için  2000 USD olan dernek giriş ödentisini, kategorilere göre 500-1000 USD olarak  görüşüp ,31 Aralık 2019 gününe kadar geçerli olmasına oy birliyi ile karar vermiştir. Bu konuda sizlerin de üye olmayan komşularınızı ofisimize yönlendirmenizi önemle rica ediyoruz .

 

Değerli genel kurulun yetkisi ile, ilk göreve geldiğimiz  günün heyecanı ile yola devam edeceğiz. Desteklerinizi bekler tekrar hepinize teşekkür ederiz.

Katılan/katılamayan tüm üyelerimize bugüne kadar gösterdikleri destek için teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla

13.Dönem Yönetim Kurulu

 

DARKA SOSYAL TESİSLERİNİN 24 ŞUBAT  2019 TARİHLİ

2018 YILI  MALİ GENEL KURUL TOPLANTI  TUTANAĞIDIR

 

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneğinin 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu Toplantısını yapmak üzere,  Darka Sosyal Tesisleri İznik a

Adresinde  24 Şubat 2019  saat: 12:00 ‘de toplanıldı. Üyelerin imzasına açılan hazirun listesine kayıtlı 275 üyeden, 40 üyenin hazirun listesini imzaladığı ve toplantıda hazır bulunduğu tespit edildi.

17 Şubat 2019 tarihli İlk toplantıda çoğunluk sağlanamadığından 24 Şubat 2019 tarihinde yapılan  toplantıda aranan çoğunluğun mevcut olduğu  ve gündeminde içeren davet yazılarının usulünce üyelere  bildirildiğinin tespiti üzerine toplantıya başlanıldı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

MADDE 1 :Yönetim Kurulu adına Başkan Aysel Atabey ‘in Açılış konuşmasına müteakip yoklama yapıldı.

MADDE 2 : Divan heyetine önerilen isimler ,KADRİ AKSOY, Serap Ereğli ve Atadan  Çubukçu oy çokluğuyla kabul edildi. Divan Başkanlığına, Kadri Aksoy , Başkan Yardımcılığına,  Atadan Çubukçu ,Sekreterliye Serap Ereyli seçildi.  Divan Başkanı,  Atatürk ve Türk büyükleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı. Divan Başkanı gündemi okudu ve gündeme ilave edilecek bir teklifin olunup olunmadığını sordu. Herhangi bir ilave teklifi gelmedi.

 

MADDE 3 :Yönetim Kurulu Faaliyet raporu Sayman Halil Emecan tarafından okundu  görüşmeye açıldı.  Sayman Halil Emecan rapor hakkında açıklamalar yaptı. Söz alan olmadı.

MADDE 4 : Dernek Gelir Gider tablosu oylama gereği okundu. SMMM Ayşe Kılıç Göktaş yönetim kurulunun isteği üzerine  Gelir Tablosu ve Bilanço üzerinde açıklamalar yaptı.Zülal Hepsev, personel için ayrılan kıdem tazminat fonunun neden dernek bilançosuna alındığını, Sordu. AYŞE KILIÇ açıklama yaparak, dernege yeni vergi nosu alındığı ve banka hesaplarının da yeni vergi nosuna göre oluşturulmasından kaynaklandığını yönetim kurulunun bu konuda gerekli düzenlemeleri yapacagını açıkladı.

MADDE 5:  Denetim Kurulu Çalışma Raporunun okunup okunmaması soruldu. Oybirliği ile okunmaması kabul edildi. 

MADDE 6 : Yönetim ve Denetim Kurulu çalışma raporları ile dernek gelir gider tablosu ayrı ayrı ibraya sunuldu, ayrı ayrı oy birliği ile ibra edildi.

MADDE 7 : Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ayrı ayrı ibraya sunuldu, oy birliği ile kabul edildi.

MADDE 8 :  Avanslar konusu müzakereye açıldı.Mali Müşavir Ayşe Kılıç söz alarak açıklamalar yaptı. Derneğin işletmeye verdiği avanslar(Alınan Diğer Avanslar) 617.286,10 TL’nin derneğe iade edilmemesi, sermayeye ilave edilmesi  konusunda fikir birliğine varılarak,  oylamaya sunuldu. Oy birliği ile derneğe iade edilmemesine karar verildi.

MADDE 9 : Yeni Dönem Çalışma ve Bütçe taslaklarının görüşülmesine geçildi. Yönetim Kurulu adına Sayman Halil Emecan tarafından taslak bütçe okundu. Görüşmeye açıldı. Mevcut misafirhanelere  ilave yapılması ve mevcut personel lojmanının da tadilatının yapılması önerildi. Yeni dönem bütçesi ve yapılan  öneri oylamaya sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi.

MADDE 10: Türkiye Ligi Maç yayınlarının aboneliğinin görüşülmesine geçildi.Yapılan görüşmeler neticesinde abonelik bedelinin 10.000-TL aşmaması kaydıyla bu konuda gerekli girişimleri yapabilmesi için yönetim kuruluna oy birliği ile yetki verildi.

 MADDE 11 : 2019 Aidat miktarı 1.250-TL olması ve  Nisan –Mayıs –Haziran –Temmuz-Ağustos ayların da 5 eşit taksitte ödenmesine oybirliği ile karar verildi.

MADDE 12:  Bütçe Fasılları arasında aktarma yetkisinin,  yönetim kuruluna verilmesi oylamaya sunuldu. Oybirliği ile kabul edildi.

MADDE 13 : Derneğimizin 25.Yılına daha büyük katılımla girebilmek adına, yeni üyelik kazanımıyla ilgili görüşmelere geçildi.Yönetim kurulunun sunduğu teklif görüşmeye açıldı. Yapılan görüşmeler neticesinde, Sosyal tesislerin  bulunduğu parselde tapu sahibi olup  üye olmayanlardan isteyenler ile ,daha önceki dönemlerde üye olup ayrılanlar 500 – USD, bunların dışında,  Darka da evi olup  sosyal tesislere üye olmak isteyenler 1000 USD  karşılığında 31/12/2019 tarihine kadar  talep etmeleri halinde üyeliklerinin kabulü konusunda  yönetim kuruluna  oy birliği ile yetki verildi.

MADDE 14 : Dilek ve temennilere geçildi. Fiyatlarının tekrar gözden geçirilmesi , hafta sonlarına özgü uygun fiyatlı menüler hazırlanması, Kapalı spor alanı oluşturulması ve buna ilişkin uygun  spor aletlerinin alınması için çalışmalar yapılması, önerildi.Yönetim kurulu bu önerileri değerlendireceğine ve gerekli çalışmaları yapacağına dair açıklamalar yaptı. Divan Başkanı  K.KADRİ AKSOY  söz aldı.  Yönetim ve denetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yönetim ve denetim kurulu  üyeleri  çalışma arkadaşlarına ve personele teşekkür ettiler. Divan başkanı,  toplantıya bir itirazın olup olamadığını sordu. Söz alan olmadı. Toplantıda görüşülecek gündem maddesi kalmadığından, toplantıyı                    Saat 16:16 da iyi niyet temennileri ile kapattı. 24.02.2019

                    

           DİVAN BAŞKANI                           BAŞKAN YARDIMCISI                        SEKRETER     

           K.KADRİ AKSOY                            İ.ATADAN ÇUBUKÇU                     SERAP EREYLİ

 

                                                  ASLI İMZALIDIR

 

**********************************************************************************************************

Değerli üyemiz;

Bir önceki olağanüstü genel kurulumuzda belirlenen yatırım kalemlerini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu yatırımların büyük bir kısmını üyelerimizden topladığımız yatırım bütçesinden karşıladık. Eksik kalan kısmını da işletme bütçemizden tamamladık. Bu çalışmaları yürütürken kendi imkânlarımız ve iş gücümüzün de büyük katkısı oldu.

               Tesisimizde özellikle yangın sonrası belirlenen risk ve önlemler bir önceki genel kurulda görüş ve değerlendirmenize sunulmuştu.12.Dönem 2. çalışma yılında , kısa sürede tamamladığımız bu çalışmaları sizlere  sunmaya çalışacağız. Ayrıca ,2017 yılı içerisinde yapmış olduğumuz faaliyet ve çalışmalarımızı da sizlere aktaracağız. Bu çalışma sürecinde bizlere destek veren başta siz değerli üyelerimize ve emek  veren herkese bir kez daha teşekkür ederiz.

 

Planlanmış Çalışmalar

1- Yangın önlemleri

2- Güvenlik kamera sisteminin yenilenmesi

3- Tesisin genel  elektrik sisteminin revizesi

4- Havuz filtre  sistemi ve pompalarının yenilenmesi

5- Olağan bakım onarım ve ihtiyaçların giderilmesi

6- Yangın alanının yenilenmesi

1-       Yangın Önlemleri;

           Yangın önlemleri dâhilinde,tesisimize dışarıdan müdahale edebilmek için 7 noktaya hidrant sistemi kurulmuştur. Bu sistem, site yönetimi tarafından yapılmış olup yine onlar tarafından yönetilmektedir. Yaklaşık 200 tonluk kuyu su stoku ve anında çalışan yeni pompa düzeneği ile, yangın anında itfaiye gelene kadar ciddi iş görülebilecektir.

            Yine yangın kapsamı iyileştirmesinde ,tesisimizde  toplamda 9 adet siren  ,( Bunun bir tanesi site girişi güvenlik birimindedir)  8 adet kır-bas,60 adet duman dedektörü,4 adet ısı dedektörü  ve  17 adet yangın tüpü ile yangın önlemleri ve müdahalesi oluşturulmuştur  .

             Dedektörlerimizi farklı zonlarda çalıştırarak olası bir yangının hangi bölgede başladığını belirler hale getirdik.

              Ayrıca mutfak alanında, otomatik baca ve davlumbaz söndürme sistemini kurduk.

2-        Kamera sistemleri;

              Yangında büyük bölümünün zarar gördüğü tesis kamera sistemini, yeni teknoloji ile  revize ettik. 31 kamera ile HD görüntü sağlanmakta ve yaklaşık 10 günlük kayıt tutulmaktadır. En önemlisi, görüntü cihazının paraleli köy yönetimi  güvenlik merkezinden 24 saat anlık izlenmektedir.

3-       Elektrik Revizyonu;

               Sadece yangın alanında değil tüm tesis alanında bütün ana ve tali panolarımız yenilenmiştir. Her departmanın ayrı panosu vardır.  Bütün panolarımızda yangın koruma, kaçak akım rölesi mevcuttur. Açıktan giden bütün kablolar kanal içerisine alınmış ve güvenli yerlerden geçmektedir. Ayrıca orta gerilimli  olan ve trafo kaybı bedeli yansıtılan  aboneliğimizi , alçak gerilim olarak değiştirdik .

 

4-       Havuz filtre   sistemi revizesi ;

                Havuz filtre sistemini kısa zamanda en iyi ekipmanlarla yeniledik. Bunun geri dönüşünü hem elektrik tasarrufunda hem suda hem de hijyen olarak aldık .

 

5-       Olağan bakım onarım ve ihtiyaçların giderilmesi

„  10 Kg Çamaşır makinesi alındı.

„  Servis ve mutfak çalışma tezgahları eksiklikleri tamamlandı.

„  150 adet rattan sandalye alındı.

„   255 adet sandalye minderi alındı.

„  Bara bardak yıkama makinesi alındı.

„  Bara buz makinesi alındı.

„  Bara iki kollu profesyonel espersso kahve makinesi ve çekirdek kahve öğütücüsü alındı.

„  Projeksiyon makinesi ve perdesi  alındı.

„  4 adet Led televizyon alındı.

„  Personelimizi eğitimlere yolladık

„  Şömineli salonun tavan iyileştirmesi  yapıldı

„  1 ofis yazıcısı alındı.

„  Masa örtülerine takviye yapıldı.

„  Havuz güneşlenme yüzeyinde oluşmuş 100 m2 bozuk mermerleri değiştirdik.

„  Havuz içi engelli merdiveni yapıldı.

„  Tesis genel bakım ve onarımını  yine kendi çalışanlarımızla yaptık .

„  Yine her yıl olduğu gibi servis ve mutfak ekipmanlarına takviyeler yaptık

„  Yangında kaybettiğimiz TV altyapı sistemini yeniledik.

„  Doğalgaz kombi sisteminin daha verimli çalışması  için eksikliklerini tamamladık.

„  Personelimize kıyafet takviyeleri yaptırdık.

„  Yine menü geliştirmek için araştırmalar yaptık.

„  Üyelerimizin iyi vakit geçirmesi için 2 adet dart aldık.

„  Izgara baca motorlarının iyileştirmesini yaptık.

„  Bahçe çim alanını  yeniledik  (Köy Yönetimi tarafından yapıldı )

„  Yeni salonumuza  çini pano  uygulaması  Sevgili Sevinç Öztürk tarafından bedelsiz yapıldı.

„  Yeni salonumuza Sadi Diren  tablosu Sevgili Cem Yamaner tarafından hediye edildi .

„  Tedarikçi firmamız  olan Tuborg tarafından 2 adet şemsiye, 4 bar masası ve   14 bar taburesi bedelsiz temin edildi.

„  Tedarikçi firmamız Mey –Yeni rakı firmasından buz kovası,örtü,ehli-keyif,bardak ve sarf malzeme bedelsiz temin edildi .

„  150 adet şal yine Saymanımız Halil Emecan tarafından bedelsiz yaptırılmış ve tesisimize hediye edilmiştir.

„  Yangında kaybettiğimiz  1 adet servis yazılım poslarından  (2.eli yaklaşık  2000 € ) 3 adet Köfteci Yusuf ‘tan bedelsiz aldık

„  Misafirhane 2 ve 3 numaralı odalarda eksik olan klimaları, Saymanımız   Halil Emecan tarafından hediye edilmesi  ve çalışır hale getirilmiştir.

„  Bunların yanı sıra 2017 yılı içerisinde  üyelerimizi  mutlu edebilmek için  birçok program etkinlik, yiyecek - içecek servisi ve sunumunu özenle  yapmaya çalıştık.

6-       Yangın alanının yenilenmesi;

               Yangın alanı ile ilgili özellikle sigorta ödemesi konusunda bizler ve Darkadaşlarımız  çok ciddi girişimlerde bulunduk. Eksperin, bizim için belirlediği rakamı, sigorta şirketi 3’te biri oranında bize teklif etti. Girişimlerimiz sonrası tespit edilen toplam miktarın 4’te üçünü aldık. Bu miktara razı gelmemizin nedenleri;

1-        Konunun hukuksal olarak uzayacak olması,

2-       Yaz sezonuna giriyor olmamız 

3-       Hasarımızın karşılanmasında sigortadan alınan miktarın kayıplarımızı müteahhit yerine  taşeronlarla yapılmasının  getirdiği tasarrufla yerine koyabiliyor olacağımızı öngörmemiz idi.

            Bu süreçte üstün  gayretli  çalışmalarından dolayı, tüm çalışanlarımıza, tedarikçilerimize ve değerli üyelerimize destekleri için teşekkür ediyoruz

 

            Ülkemizde yaşanan sosyal ve ekonomik olumsuzluklara rağmen her yıl düzenlediğimiz canlı müzikli programlarımıza, kadınlar yemeklerine, film gösterilerine ve gençlerimize yönelik disko gecelerine devam ettik .

           Üye sayımızı arttırmaya çalıştık. Sizlerden üye olmayanların üye olmalarını teşvik etmenizi tekrar rica  ederiz.

           Son dönemdeki aşırı döviz artışı girdi maliyetlerimize yansımaktadır. İstemememize rağmen zaman zaman bu artışları fiyatlarımıza yansıtmak durumunda kalıyoruz. Darka kalitesini muhafaza edebilmek amacıyla tedarikçilerimizi değiştirmek istemiyoruz. Bu durumun tarafınızca doğru değerlendirileceğini umuyoruz.

            Sezonluk personel temininde, bölgemizde her sene olduğu üzere kalifiye personel bulmakta zorlanıyoruz. Kısa zaman aralığında onları yetiştirip hizmete çıkarmamızdan kaynaklanan olası aksaklıkları hoş görmenizi rica ediyoruz.

             Bu dönemde alacak takiplerimizi sıklaştırdık. Uyarılarımızı yaptık. Derneğimiz aidatlarıyla yaşamaktadır. Sosyal tesislerimiz özellikle doğalgaz bağlantılarıyla kış dönemi Darka sakinlerini daha sık ağırlamayı düşünmektedir. Bu durum zaman içinde aidat gereksinimini azaltacaktır. Ama bunun için zamana ihtiyaç olduğundan üyelerimizin aidat ödemelerine hassasiyet göstermelerini arzu etmekteyiz.

              Dernek olarak aramızdan ayrılan üyelerimizin cenaze duyurularını yaptık; acılı günlerinde yanlarında olduk.

 

              4.çalışma dönemimizi geride bırakırken Dernek yönetimi olarak bu dönemi de bizlerle paylaşan, destek veren tüm üyelerimize, çalışanlarımıza  ve Derneğimize her türlü katkıda bulunan herkese teşekkür ettik.

25 Şubat 2018 günü Darka Sosyal Tesislerinde  derneğimizin olağan genel kurulu yapılmıştır.Teveccühünüzle tekrar  gelmiş olduğumuz bu görevde her zamanki gibi  önceliğimiz Darka ilkelerine bağlı kalarak ,güler yüzlü,birleştirici,ve yenilikçi olmaya çalışacağız.

 

Geniş bir mesleki çeşitliliğine sahip Yönetim Kurulu Üyelerimizle,Denetim Kurulu Üyelerimizle ,Danışma Kurulu Üyelerimizle ve siz değerli Üyelerimizle ,katılımcılık çerçevesinde istifade ederek ,Darka Sosyal Tesislerine faydalı olabilecek her görüşü değerlendireceğiz. 

 

Görüş ,önerileri ve  yapıcı eleştirilerinize hep açık olacağımızı belirtir, Yönetim Kurulumuzun Darka Sosyal Tesislerine hayırlı olmasını temenni ederiz.

Değerli genel kurulun yetkisi ile, ilk göreve geldiğimiz  günün heyecanı ile yola devam edeceğiz. Desteklerinizi bekler tekrar hepinize teşekkür ederiz.

Katılan/katılamayan tüm üyelerimize bugüne kadar gösterdikleri destek için teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla

13.Dönem Yönetim Kurulu

 

 

DARKA SOSYAL TESİSLERİNİN 25 ŞUBAT  2018 TARİHLİ

YILLIK OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI  TUTANAĞIDIR

 

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneğinin 2017 Yılı Olağan Genel Kurulu Toplantısını yapmak üzere,  Darka Sosyal Tesisleri İznik adresinde 25 Şubat 2018  saat: 12:30 ‘te toplanıldı. Üyelerin imzasına açılan hazirun listesine kayıtlı 276 üyeden,42 üyenin hazirun listesini imzaladığı ve toplantıda hazır bulunduğu tespit edildi.

18 Şubat 2018 tarihli İlk toplantıda çoğunluk sağlanamadığından 25 Şubat 2018 tarihinde yapılan  toplantıda aranan çoğunluğun mevcut olduğu  ve gündeminde içeren davet yazılarının usulünce üyelere  bildirildiğinin tespiti üzerine toplantıya başlanıldı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

MADDE 1 :Yönetim Kurulu adına Başkan Aysel Atabey ‘in Açılış konuşmasına müteakip yoklama yapıldı. Divan heyetine önerilen isimler ,Sevinç Öztürk, Muhteşen Nasır ve Nilgün Gömüç oy çokluğuyla kabul edildi. : Divan Başkanlığına Sevinç Öztürk , Başkan Yardımcılığına, Muhteşem Nasır  ve Sekreter Nilgün Gömüç  seçildi.  Divan Başkanı,  Atatürk ve Türk büyükleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı. Divan Başkanı gündemi okudu ve gündeme ilave edilecek bir teklifin olunup olunmadığını sordu. Herhangi bir ilave teklifi gelmedi.

MADDE 2 :Yönetim Kurulu Faaliyet raporu Sayman Halil Emecan tarafından okundu  görüşmeye açıldı. Demet Erdir söz alarak baca görüntüsünden ve kokusundan şikayetçi olduğunu belirtti. Zülal Hepsev söz aldı. Sigortadan alınan bedelin 180.000,-TL ekspertiz bedelinin 146.000,- TL sinin tahsil edildiği konusunda açıklama yapılmasını istedi.  Sayman Halil Emecan bu konularda açıklamalar yaptı.

MADDE 3 : Dernek Gelir Gider tablosu oylama gereği okundu. SMMM Ayşe Kılıç Göktaş yönetim kurulunun isteği üzerine  Gelir Tablosu ve Bilanço üzerinde açıklamalar yaptı.Zülal Hepsev sigortadan alınan 146.000 TL ve üyelerden alınan 500 TL harcaması hakkında özet bilgi istedi. Sayman Halil Emecan  bir önceki sorulara da cevap vererek , bacalar ile ilgili sorunun çözüldüğünü, yangında zayi olan alan için 214.000.- TL harcandığını,  öngörülen tutardan 68.000.- TL ekstre harcama yapıldığını belirtti. Yeni dönem sigorta poliçesinin  yenilendiğini , bunun için ön ekspertiz yapıldığını  bu nedenle de sigorta prim bedelinin yüksek olduğunu belirtti. Yangın ve yenileme çalışmaları için yapılan işlerle ilgili satıcılara borcumuzun olmadığını belirtti.  Aynı zamanda, Zülal Hepsev, Ömer Öngüt, Okan Utkueri, Ahmet Çelebiler’e, Sigorta tazminatını tahsil etmek amacıyla yapılan çalışmalara verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

MADDE 4:  Denetim Kurulu Çalışma Raporunun okunup okunmaması soruldu. Oybirliği ile okunmaması kabul edildi. 

MADDE 5 : Yönetim ve Denetim Kurulu çalışma raporları ile dernek gelir gider tablosu ayrı ayrı ibraya sunuldu, ayrı ayrı oy birliği ile ibra edildi.

MADDE 6 : Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ayrı ayrı ibraya sunuldu, oy birliği ile kabul edildi.

MADDE 7 :  Avanslar konusu müzakereye açıldı.Mali Müşavir Ayşe Kılıç söz alarak açıklamalar yaptı. 2017 yılında Derneğin işletmeye verdiği avanslar(Alınan Diğer Avanslar) 517.909,14 TL’nin derneğe iade edilmemesi, sermayeye ilave edilmesi  konusunda fikir birliğine varılarak,  oylamaya sunuldu. Oy birliği ile derneğe iade edilmemesine karar verildi.

MADDE 8  : Divan Başkanı Sevinç Öztürk, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Danışma ve Disiplin kurulu  asil ve yedek üyeliklerine 2 yıl süre ile görev yapacak üyelerin seçimlerini birlikte yapılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi.

5 asil 5 yedek yönetim kurulu üyelerinin 2 yıl süre ile görev yapmak üzere,  seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan  sayımın  sonucunda  aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

 

 

YÖNETİM KURULU         

                ASİL                                                                                                                                                     YEDEK

 1. AYSEL ATABEY             42 OY
 2. M.MURAT KAÇAR         42 OY
 3. HALİL EMECAN             42 OY
 4. M.ARİF CENGİZ             42 OY
 5. MEHMET TAYLAN         42 OY                          
 1. İ.OZAN AYÖZGER          42 OY
 2. CEM YAMANER              42 OY
 3. BARTU KANRA               42 OY
 4. PINAR BESEN                 42 OY
 5. MELTEM MISIRLIOĞLU    42 OY

 

 

MADDE 9 : 3 asil 3 yedek  Denetim Kurulu üyelerinin  2 yıl süre ile görev yapmak üzere  seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan  sayımın  sonucunda aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.  

            

                                                       DENETLEME KURULU

                ASİL                                                                                    YEDEK

 1. ATADAN ÇUBUKÇU  42 OY
 2. MUSTAFA AKYÜZ      42 OY
 3. EMEL BALİ                 42 OY                                                   
 1. AYŞE NAZAN TOPOĞRAF    42 OY
 2. BİRGÜL YILMAZ                    42 OY
 3. SERAP EREYLİ                     42 OY

 

MADDE 10: 5 asil kişi olmak kaydıyla Danışma ve Disiplin Kurulu üyelerinin 2 yıl süre ile görev yapmak üzere seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan sayımın sonucunda  aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

 

                                                                      DANIŞMA VE DİSİPLİN KURULU

 1.  K.KAYA BEKİR DEMİRTAŞ                 42 OY
 2.  SEVİNÇ ÖZTÜRK                                   42 OY
 3.  K.KADRİ AKSOY                                  42 OY
 4.  ÇİĞDEM YAMAK                                    42  OY
 5.  EMİN BERKOL                                          42 OY

 

MADDE 11 : Yeni Dönem Çalışma ve Bütçe taslaklarının görüşülmesine geçildi. Yönetim Kurulu adına Sayman Halil Emecan tarafından okundu. Görüşmeye açıldı. Necmettin Yılmaz söz alarak aidatın 1.000,00TL olmasını istedi. Yapılan görüşmeler neticesinde aidatın, 1.000,00TL ve 1.150,00TL  olarak  oylamaya sunuldu. 1.000,-TL için 3 kabul 39 red  oyla, kabul edilmedi. 1.150,00TL 39 Kabul 3 Red oyla kabul edilerek, 2018 dönem aidatı, 1.150,00TL olarak kabul edildi.. Yönetim Kurulu açıklamalarda bulundu, yatırım kalemleri arasında bütçe paylaşımı yapabileceklerini izahat etti. Yeni dönem çalışma programı oylamaya sunuldu oy birliği ile kabul edildi.

 

MADDE 12 : 2018 Aidat miktarı 1.150,00 TL olması ve ödeme şeklinin yönetim kurulu tarafından belirlenerek üyelere bildirilmesi oybirliği ile kabul edildi.

 

MADDE 13: Kıdem Tazminatı fonu korunması  kaydıyla  Bütçe Fasılları arasında aktarma yetkisinin,  yönetim kuruluna verilmesi oylamaya sunuldu. Oybirliği ile kabul edildi.

 

MADDE 14 : Dilek ve temennilere geçildi. Divan Başkanı  Sevinç Öztürk söz aldı.  Yönetim ve denetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yeni  seçilen yönetim ve denetim kurulu  üyelerine de başarılar  diledi.  Nilgün Gömüç söz aldı. Kapalı havuzun tekrar kullanıma açılabilmesi konusunda yönetim kurulunun çalışmalar yaparak fizibilite hazırlamasını önerdi. Kadri Aksoy söz alarak,  açık havuzun kış aylarında kapalı havuza dönüştürülmesi ve sauna nın da kullanıma açılması için fizibilite yapılmasını önerdi. Zülal Hepsev söz alarak çalışanlara yangından sonraki çalışmalarda gösterdikleri performans, destek ve çalışmalara katkılarından dolayı ikramiye ödenmesini  önerdi. Açık havuzun kış aylarında kapalı havuza dönüştürülmesi için de bir çalışma yapılmasını önerdi. Yönetim kurulu  çalışma arkadaşlarına ve personele teşekkür ettiler. Divan başkanı,  toplantıya bir itirazın olup olamadığını sordu. Söz alan olmadı. Toplantıda görüşülecek gündem maddesi kalmadığından, toplantıyı Saat 14:00 da iyi niyet temennileri ile kapattı. 25.02.2018

 DİVAN BAŞKANI                                                  BAŞKAN YARDIMCISI                                   SEKRETER     

SEVİNÇ ÖZTÜRK                                       MUHTEŞEM NASIR                                     NİLGÜN GÖMÜÇ

 

                                                                                           ASLI İMZALIDIR


*****************************************************************************************************

Değerli üyemiz;

19 Şubat 2017 Mali genel kurulumuzun yapılacağı sabahı tesisimizde maalesef bir yangın geçirdik. İtfaiye ve polis raporlarında da yer aldığı üzere eskiyen elektrik kablolarından meydana gelen yangında, küçük salonumuz tamamen yandı. Can kaybı olmaması ve burası ile sınırlı kalması tesellimiz olmuştur. Bu üzücü olay sonrasında tesisin tamamı ile alakalı sorun tespitler yapılmış olup, bunların giderilmesi için projeler hazırlanmış, bütçeleri belirlenmiş ve olağan üstü genel kurulda üyelerimiz ile paylaşılmış ve uygulanması için oy birliği ile kabul edilmiştir. Yangın ve benzeri tehlikelerin tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almaya ve inşaatın haricinde belirlenen bütçeler dâhilinde bu ilave ve yenileme çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Eksper raporlarında inşaat, demirbaş, temizlik ve iş kaybı kalemlerinde bedeller belirlenmiş olup poliçede yer alan bazı muafiyetlerden ötürü belirlenen bedelin % 80 i kadar(146.000 TL) bir tazminat süratle tahsil edilmiştir. Bu rakam inşaatı yapmamıza ve yanan kısmı her hali ile eski haline getirmemize yetecektir. Sigorta şirketiyle yürütülen süreçte yardımlarını gördüğümüz üyelerimize teşekkürü borç biliriz. Bugün itibariyle bütün enkaz kaldırılmış ve yapım için malzeme siparişleri verilmiştir. Yönetim Kurulumuz tarafından hazırlatılan projelerle tadilat izinleri İznik Belediye’sinden alınmış ve onaylanmış proje doğrultusunda inşaata başlanmıştır. Elimizden geldiği kadar ile hızlı ilerlemeye ve bitirmeye gayret göstermekteyiz.

Bir daha böyle bir üzücü olay yaşanmaması adına acil yapılması gerektiği konusunda olağanüstü genel kurulumuzun da onayladığı önlemler aşağıda sunulmuştur…

 

 Buna göre;

 

1-       Yangın Önlemleri: Bahçe alanlarına hidrand sistemin kurulması, duman detektörlerinin kurulması ve güvenlik merkezine sesli uyarı bağlantısının yapılmasına,

 

2-       Güvenlik Kamera Sistemi: Güvenlik kameralarının yenilenerek site yönetimi güvenlik biriminin izlemesine imkân tanımak, olası yangın, hırsızlık ve asayiş durumlarına hem caydırıcılık oluşturmak, hem de olası risklere erken müdahale edilebilmesi ve bizlere destek olabilme imkânı tanınarak yapılmasına,

 

3-       Tesisin Genel Elektrik Sisteminin Revizesi: Yüksek tüketim düşünülerek kurulan elektrik düzeni yaklaşık 40 yıllık tesisimizi taşımaktadır. Neme ve tüketime bağlı genel yaşlanma kapsamında zaman zaman sorunlar karşısında önlemler alınmış olsa da, ciddi anlamda revizyon ihtiyacı artık kaçınılmaz olmuştur. Ana panonun ve tali panoların yenilenmesi, panolarda kaçak akım ve yangın önlemlerinin alınması, gereksiz hatların kaldırılması ve orta gerilim aboneliğimizin alçak gerilim olarak değiştirilmesine,

 

4-       Havuz Filtre Sistemi ve Pompalarının Yenilenmesi: Mevcut sistemin eski teknolojide kalması, filtrelerin deformasyonu, pompaların yüksek enerji israfı, gürültü kirliliği oluşturması ve sık sık arızaya geçmesi, elektrik panosunun karmaşası ve deformasyonu, operatör kullanım zorluğu ve bulunduğu konumun zorluğu gibi sebeplerden dolayı yenilenmesine, oy birliği ile karar verilmiştir.

 

Genel kurulda, yukarıda yapılacak işler için yönetim kurulumuzca üye başına 400 TL ek bütçe teklif edilmiş, genel kurul üyeleri tarafından 500 TL olarak önerilmiş ve bütçe oy çokluğu ile kabul edilmiştir.

 

Tüm üyelerimize ortak üzüntümüzü paylaştıkları ve verdikleri destekler için sonsuz teşekkür ediyoruz. Her zamanki gibi yüksek aidiyet duygusuyla temizliğinden inşaat yardımına emek veren çalışanlarımıza da teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

Saygılarımızla

 

12.Dönem Yönetim Kurulu

 

 

 DARKA SOSYAL TESİSLERİNİN 02 NİSAN  2017 TARİHLİ     OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTI  TUTANAĞIDIR

 

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneğinin 2017 Yılı Olağanüstü Genel Kurulu Toplantısını yapmak üzere,  Darka Sosyal Tesisleri İznik adresinde 02 Nisan 2017 saat: 12.30 ‘te toplanıldı. Üyelerin imzasına açılan hazirun listesine kayıtlı 283 üyeden 56 üyenin hazirun listesini imzaladığı ve toplantıda hazır bulunduğu tespit edildi.

26 Mart 2017 tarihli İlk toplantıda çoğunluk sağlanamadığından 02 Nisan 2017 tarihinde yapılan toplantıda aranan çoğunluğun mevcut olduğu ve gündeminde içeren davet yazılarının usulünce üyelere bildirildiğinin tespiti üzerine toplantıya başlanıldı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

 

MADDE 1: Yönetim Kurulu adına Sayman, Halil Emecan‘in Açılış konuşmasına müteakip yoklama yapıldı. Divan heyetine önerilen isimler, Sevinç Öztürk, İ.Atadan Çubukçu ve Nebahat Gültekin oy çokluğuyla kabul edildi. : Divan Başkanlığına Sevinç Öztürk, Başkan Yardımcılığına, İ.Atadan Çubukçu ve Kâtipliğe, Nebahat Gültekin seçildi.  Divan Başkanı,  Atatürk ve Türk büyükleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı. Divan Başkanı gündemi okudu ve gündeme ilave edilecek bir teklifin olunup olunmadığını sordu. Herhangi bir ilave teklifi gelmedi.

 

MADDE 2: Yönetim Kurulu üyemiz Halil Emecan çıkan yangın ile ilgili detaylı bilgi verdi. Sunulan bilgiler kapsamında, söz almak isteyen olmadı.

 

MADDE 3: Yönetim Kurulu Başkanı, Aysel Atabey, tesisin risk oluşturan alanları ile ilgili bilgiler paylaştı. Paylaşımları arasında yangın çıkan bölge ile ilgili, taslak mimari proje, güvenlik kamera sisteminin yenilenmesi, tesisin genel elektrik sisteminin revize edilmesi, Havuz filtre sistemi ve pompalarının yenilenmesi, hakkında detaylı olarak görsel sunum ve tekliflerle desteklenmiş bilgilendirme yaptı.

Gündem maddesi ile igili,

Lami Yağcılarlıoğlu söz alarak,  tadilat projenin belediyeden onaylanıp onaylanmadığını sordu. Aysel Atabey gerekli harçların yatırılarak izinlerin alındığını söyledi.

E.Servet Duruk ve H.Tahsin Akıncı, tesisin genel elektrik sisteminin revize edilmesinin mutlaka bir mühendis tarafından proje kapsamında yapılmasını istedi. Aysel Atabey bunun da projeye dayalı yapılacağını belirtti. H.Tahsin Akıncı, Yapılacak işlemlerin maliyetinin ne olduğunu ve bunun ne kadarının sigorta şirketi tarafından karşılanacağı hakkında bilgi istedi.  Halil Emecan Bu konunun tam olarak kesinleşmemekle beraber kuvvetli muhtemel olarak, 180.000,-TL kısmını karşılayacağını beyan etti. İnşaat maliyetinin tamamını bu şekilde karşılanacağını öngörmekteyiz dedi. Berna Beşer Gürol,  söz aldı. Yapılacak yenilemenin orijinal dokuya uygun mümkün mertebe aynısı olmasını önemle talep etti.  Aynı Talep, Zülal Hepsev,  H.Osman Hepgül  ve Çetin Bağcı tarafından da belirtildi. Yönetim Kurulu başkanı Aysel Atabey, bu konuda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini ve buna devam edeceklerini belirttiler. İ.Atadan Çubukçu söz alarak yenileme çalışması kapsamında özellikle yangın sprinklerinin mutfak da ve önemli noktalar için yapılmasını önerdi. Başkan Aysel Atabey bu uygulamanın tesisin doğal dokusunu bozacağını, sadece mutfak da uygulanabileceğini ve çok maliyetli bir sistem olduğunu, ayrıca yapılacak yenileme çalışmaları ile yangın riskinin önemli ölçüde azalacağını belirtti. Zülâl Hepsev söz aldı. Tüm tesisin mastır planının yapılarak tesisin komple yenilenmesi gereği konusunda fikir beyan etti. Bülent Durmuşoğlu söz alarak yapılacak proje için bir komite kurulmasını talep etti. Bu komitenin kurulması onaylandı. Oybirliği ile kabul edildi. Komitenin, Noyan Bengisu, İ.Atadan Çubukçu, Zülâl Hepsev ve Derya Karlıdağ’dan oluşması ve yönetim kuruluna çalışmalarında destek olması konusun da oybirliği ile karar alındı.

Yönetim kurulu üyemiz Halil Emecan söz alarak görüşmeler kapsamındaki tüm işlemler için(sigorta şirketinden alınacak inşaat maliyeti hariç) üye başına 400 TL ek ödeme talebinde bulundu. Bunun üzerine Levent Kınay, İlker Yasin söz alarak, ek ödemenin 500TL olmasını önerdi. Öneri oylamaya sunuldu. Oybirliği ile 500 TL olması ve 2 eşit taksitte ödenmesi ödeme tarihlerinin yönetim kurulunca belirlenerek üyelere bildirilmesine yapılan görüşmede itirazın olmaması üzerine oylanarak oybirliği ile karar verildi.

 

MADDE 4: Dilek ve temennilere geçildi. Divan Başkanı, Sevinç Öztürk söz aldı.   Yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yönetim kurulunun tüm konularda gerekli çalışmaları yapacağına inandığını belirterek toplantıya bir itirazın olup olamadığını sordu. Söz alan olmadı. Toplantıda görüşülecek gündem maddesi kalmadığından, toplantıyı Saat 14.30 da iyi niyet temennileri ile kapattı.

 

 DİVAN BAŞKANI                                                  BAŞKAN YARDIMCISI                                           SEKRETER     

SEVİNÇ ÖZTÜRK                                              İ.ATADAN ÇUBUKÇU                                  NEBAHAT GÜLTEKİN

 

                                                                            ASLI İMZALIDIR

*************************************************************************************

Değerli üyemiz;

Derneğimizin 12.dönem 1.çalışma yılını geride bırakmış ve Mali Genel Kurulumuzu yapmış bulunuyoruz. 3 yıl boyunca bize göstermiş olduğunuz güveni unutmadan derneğimiz ve iktisadi işletmesini, sizlere daha kaliteli ve konforlu hizmet noktasında ileriye taşımaya çalıştık. Geçen 3yıllık sürede vermiş olduğunuz destek, bizleri oldukça cesaretlendirdi ve güç kattı,yapıcı eleştirilerinizden sonuçlar çıkarıp eksiklerimizi gidermeye gayret ettik. Teşekkür ediyoruz.

 

Üzülerek söylüyoruz ki Mali Genel Kurulumuzun olduğu günün sabahında sosyal medya hesabımızda da duyurduğumuz üzere tesisimizin küçük yemek salonu tamamen yanmıştır. Mali Genel Kurul’da üyelerimize ilk tespit sonucu elektrik kontağından çıktığı anlaşılan yangın ile alakalı bilgilendirme yapılmış olup; hemen sigorta şirketiyle temasa geçilmiştir. Kendi tarafımızdan zarar-ziyan tespiti yapılmış olup ayrıca bu tespit çalışmalarında  itfaiye ve polis de hazır bulunmuştur. Sigorta eksperi tesise gelerek Yönetim Kurulu Başkanı ve tesis yöneticilerimizin de bilgisi dahilin de tespit ve rapor çalışmalarına başlamıştır. Süreç takibimiz altındadır. Sonuçlarını kısa süre içerisinde yapacağımız Olağanüstü Genel Kurul’da siz değerli üyelerimizle paylaşacağız.  

 

Çalışma dönemimizde özellikle eksik kalan yatırımlarımızı ve işletmemizin eksikliklerini tamamladığımız bir yıl olarak geçirdik.  Bir önceki genel kurulda belirlenen yatırım kalemlerini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu yatırımların büyük bir kısmını üyelerimizden topladığımız yatırım bütçesinden karşıladık. Eksik kalan kısmını da işletme bütçemizden tamamladık. Bu çalışmaları yürütürken kendi imkânlarımız ve iş gücümüzün de büyük katkısı oldu.

Yapılan Faaliyetlerimiz;

 1. Doğal gaz dönüşümü. Proje, Abonelik, Kombi, boyler, petek ve teknik eksikliklerin tamamlanması
 2. Mutfak için doğal gazla çalışır ocaklar ve pişiriciler alınması
 3. 55 kva jeneratör alınması
 4. Havuz için engelli taşıma platformu alınması
 5. Şebeke suyu için yumuşatma sisteminin alınması
 6. Buz makinesi ve çay makinesi için arıtma sisteminin alınması
 7. Tv görüntüleri için altyapı sisteminin alınması
 8. 2 Adet yeni projeksiyon makinesi alınması
 9. Küçük işler için Canlı müzik mikseri alınması
 10. 1 adet laptop bilgisayar alınması
 11. Masa örtülerine takviyeler alınması
 12. Mutfak ve servis ekipmanlarına takviyeler alınması
 13. Mutfakta eksik olan çelik tezgahların alınması
 14. Havuz etrafında bulanan ve alt katlara su sızdıran çiçeklik alanlarının mermer platformla kaplanması
 15. Ahşap dolap ve sineklik takviyelerin yaptırılması
 16. Tesis genelinin kendi bünyemizle yıllık bakım onarım işlerinin yapılması

 

Uzun yıllar hizmet üretmeye çalışan tesisimizin her yıl maalesef yeni eksiklikleri oluşmaktadır.Sizlerin ve tesis imkanlarımızın elverdiği ölçüde  bunları gidermeye devam edeceğiz.Bu konuda göstermiş olduğunuz alakaya ve desteğe bir kez daha teşekkür ederiz .

 

Değerli genel kurulun yetkisi ile, ilk göreve geldiğimiz  günün heyecanı ile yola devam edeceğiz. Desteklerinizi bekler tekrar hepinize teşekkür ederiz.

 

 

Saygılarımızla

 

12.Dönem Yönetim Kurulu

 

 

Ekler:

 1. Genel Kurul Tutanağı
 2. Aidat bilgisi ve ödeme formu
 3. 02 Nisan 2017 Olağanüstü Genel Kurul daveti  

DARKA SOSYAL TESİSLERİNİN 19 ŞUBAT  2017 TARİHLİ

YILLIK OLAĞAN MALİ GENEL KURUL TOPLANTI  TUTANAĞIDIR

 

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneğinin 2016 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu Toplantısını yapmak üzere,  Darka Sosyal Tesisleri İznik adresinde 19 Şubat 2017  saat: 12.30 ‘te toplanıldı. Üyelerin imzasına açılan hazirun listesine kayıtlı 282 üyeden 40 üyenin hazirun listesini imzaladığı ve toplantıda hazır bulunduğu tespit edildi.

12 Şubat 2017 tarihli İlk toplantıda çoğunluk sağlanamadığından 19 Şubat 2017 tarihinde yapılan  toplantıda aranan çoğunluğun mevcut olduğu  ve gündeminde içeren davet yazılarının usulünce üyelere  bildirildiğinin tespiti üzerine toplantıya başlanıldı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

 

MADDE 1 :Yönetim Kurulu adına Sayman,Halil Emecan ‘in Açılış konuşmasına müteakip yoklama yapıldı. Divan heyetine önerilen isimler ,İ.Atadan Çubukçu,Sultan Feray Alp  ve Seyit Cirit oy çokluğuyla kabul edildi. : Divan Başkanlığına İ.Atadan Çubukçu, Başkan Yardımcılığına, Sultan Feray Alp  ve  Katipliğe,Seyit Cirit seçildi.  Divan Başkanı,  Atatürk ve Türk büyükleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı. Divan Başkanı gündemi okudu ve gündeme ilave edilecek bir teklifin olunup olunmadığını sordu. Herhangi bir ilave teklifi gelmedi.

MADDE 2 :Yönetim Kurulu Faaliyet raporu Yönetim Kurulu Saymanı Halil Emecan tarafından okundu  görüşmeye açıldı. Söz alan olmadı.

MADDE 3 : Dernek Gelir Gider tablosu oylama gereği okundu. SMMM Ayşe Kılıç Göktaş yönetim kurulunun isteği üzerine  Gelir Tablosu ve Bilanço üzerinde açıklamalar yaptı. Görüşmeye açıldı. Zülal Hepsev söz alarak, açıklamasını istediği konular hakkında bilgi istedi. Yönetim kurulu gerekli açıklamalar yaptı.  

MADDE 4: Denetim Kurulu Çalışma Raporunun üyelere daha önce gönderildiğinden okunmaması önerildi. Öneri oybirliği ile kabul edildi.

MADDE 5 : Yönetim ve Denetim Kurulu çalışma raporları ile dernek gelir gider tablosu ayrı ayrı ibraya sunuldu, ayrı ayrı oy birliği ile ibra edildi.

MADDE 6 :Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ayrı ayrı ibraya sunuldu,oy birliği ile ibra edildi.

MADDE 7 :  Avanslar konusu müzakereye açıldı. Yönetim Kurulu Gerekli açıklamaları yaptı. Derneğin işletmeye verdiği avanslar(Alınan Diğer Avanslar) 346.871,74TL’nin derneğe iade edilmemesi, sermayeye ilave edilmesi  konusunda fikir birliğine varılarak,  oylamaya sunuldu. Oy birliği ile derneğe iade edilmemesine karar verildi.

MADDE 8:Yeni Dönem Çalışma ve Bütçe taslaklarının görüşülmesine geçildi. Yönetim Kurulu adına Sayman Halil Emecan açıklamalar yaptı. Bütçede belirtilen aidatın  1.000,00TL olması  ve bütçe kalemlerinin  olduğu şekliyle kabul edilmesi oylamaya sunuldu , oy birliği ile kabul edildi.

MADDE 9: 2017 Yılı için  belirlenen 1.000,00TL  aidatın  ödeme şeklinin  ve zamanının Yönetim Kurulu tarafından belirlenerek üyelere bildirilmesine oybirliği ile karar alındı.

MADDE 10:   Bütçe Fasılları arasında aktarma yetkisinin,  yönetim kuruluna verilmesi oylamaya sunuldu.  Kıdem Tazminatı Fonu için ayrılan tutar hariç ,diğer bütçe kalemleri arasında aktarma yetkisi Oybirliği ile  yönetim kuruluna verildi.

MADDE 11 : Dilek ve temennilere geçildi. Zülal Hepsev söz aldı. İşletmenin zararı konusunda açıklamamlar yaptı. Başkan, Aysel Atabey söz aldı. Üye sayısının ve tesislerden faydalanma oranının arttırılması için açıklamalar yaparak dernek tüzüğüne uyulmasını istedi. Tayfur Ekinci Söz aldı. Yangın konusunda  çalışmaların başlatması için yönetim kuruluna harcama yetkisinin verilmesini istedi.  Zülal Hepsev söz alarak, Meydana gelen yangının fotoğraflarıyla birlikte, detaylı açıklamaları içeren  bir bilgilendirme yazısının  üyelere  gönderilmesini istedi.  Nuran Cirit söz aldı. Yangın ile ilgili sigorta açısından açıklamalar yaptı.  Gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra: Yangın enkazının kaldırılması, projelendirme ve acil işlemlerin yapılması için, bütçeden kıdem tazminatı fonu hariç olmak üzere bütçeden kullanma yetkisi, Erhan Erkan hariç oy çokluğu ile yönetim kuruluna verildi.

Erhan Erkan söz alarak, yangın ile ilgili çalışmalar için bir komisyon kurulmasını, iş güvenliği, acil eylem planı konularında çalışma yapılmasını istedi. Zeynep Atasoy söz alarak, havuz güvenliği ve gelirlerinin arttırılması konularında açıklamalar yaptı. Bu konularda yönetim kurulunun gerekli tedbiri alması için temennide bulundu.

 Divan Başkanı, İ.Atadan Çubukçu  söz aldı.   Yönetim ve denetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yönetim kurulunun temennilerde belirtilen konularda gerekli çalışmaları yapacağına inandığını belirterek  toplantıya bir itirazın olup olamadığını sordu. Söz alan olmadı. Toplantıda görüşülecek gündem maddesi kalmadığından, toplantıyı Saat 14:30 da iyi niyet temennileri ile kapattı.

 

 DİVAN BAŞKANI                                                  BAŞKAN YARDIMCISI                                   SEKRETER     

İ.ATADAN ÇUBUKÇU                                       SULTAN FERAY ALP                                       SEYİT CİRİT

 

                                                                          ASLI İMZALIDIR***************************************************************************************************

Değerli üyelerimiz;

Derneğimizin 11.dönem 1.ve 2. yılını geride bırakmış ve olağan  genel kurulumuzu yapmış bulunuyoruz. İki yıl boyunca bize göstermiş olduğunuz güveni unutmadan derneğimiz ve iktisadi işletmesini, sizlere daha kaliteli ve konforlu hizmet noktasında ileriye taşımaya çalıştık. Geçen 2 yıllık sürede vermiş olduğunuz destek, bizleri oldukça cesaretlendirdi ve güç kattı,yapıcı eleştirilerinizden sonuçlar çıkarıp eksiklerimizi gidermeye gayret ettik. Teşekkür ediyoruz.

 

Göreve geldiğimizin birinci döneminde üyelerimizle yakın temas kurmaya, tanışmadıklarımızla tanışmaya, katılımları konusunda bir sıkıntı var ise sebeplerini öğrenmeye ve gidermeye gayret ettik. Değişen yemek menümüzün içine ekonomik menülerde koyduk.2014 yaz boyunca tesisimizden beklediğimiz ölçüde üyemizin yararlandığını gözlemledik. Yaz boyunca gelenekselleşmiş Darka eğlenceleri tertip etmeye devam ettik.Bu eğlenceli organizasyonlarımıza yüksek ilgi ve katılım gösteren üyelerimiz oldu.Eskiden sıkça yapılan DARKADESTİVALİ’ni yeniden canlandırdık. Bu konuda destek veren ve gayret gösteren üyelerimize çok teşekkür ediyoruz.

 Geçen iki yıl boyunca en önemli hususlardan biriside çalışan personelimizin moral motivasyonunu sürekli yukarılarda tutabilmekti. Yönetimimiz çalışanlarıyla sürekli iletişim halinde olup onların mesleki bilgi, birikim ve görgülerine katkı sağlamak adına kendilerini farklı kurslara göndermiş, fuarlara katılımlarını sağlamış, yakın çevremiz olan Bursa’nın iyi mekanlarında tadımlara götürmüştür.Özellikle Emiit ve benzeri fuarlara gidilerek tesisin uygun zamanlarda tur ve gruplara pazarlanması yapılmış ,dış gelir olarak kaynaklarımız arttırılmaya çalışılmıştır.

Tesisimiz yıllar geçtikçe yaşlanmakta, dolayısıyla teknik problemler daha sık yaşanmaktadır. Bu sıkıntıları yerinde müdahalelerle çözmeye çalıştık.

Denetleme Kurulumuza özellikle ayrı değinmek istiyoruz. Bizleri kırmayarak zaman ayırıp muhasebe işleyişimizi ve kayıtlarımızı sürekli kontrol ederek ,  güncellenmiş resmi yeni tespitlerini bize bildirerek  gerekli düzeltmeleri yaparak işleyişi daha disiplin altına almamıza vesile oldular.En önemli kararlarımızdan biriside Genel Kurulun bize vermiş olduğu yetki ile cari hesap bırakmayı kaldırmamız ve anında tahsilata geçmemiz oldu.Kendilerine ve sürece destek veren siz üyelerimize tekrar teşekkür ediyoruz.

Sosyal tesislerimize 2 yeni oda daha kazandırdık. Odamızda misafir ettiğimiz kişiler Darka sosyal tesisleri üyelerinin referansıyla kalan kişilerdir ve tüm bilgileri kayıt altına alınmaktadır. Bu iki odaya yaklaşık 40,000 TL yatırım yaptık.  Beklentilerimiz doğrultusunda yaklaşık 20,400 TL gelir elde ederek ilk sezonda yatırım maliyetinin yarısını amorti  ettik ve  etmeye devam edeceğiz.

Görev süremizin 2.döneminde yıllardır herkesin bildiği birikmiş cari açıktan dolayı bütçe dengelemesi ve tasarruf üzerine biraz daha fazla çalıştık. EK bütçe , tasarruf , peşin alımlarda sağlanan birtakım avantajlar ile tasarruflarımızı ve gelirlerimizi yükselterek iyi bir tablo yakaladığımızı söyleyebiliriz.

Çok değerli Danışma Kurulumuza sürekli bizimle oldukları ve yol gösterdikleri için huzurunuzda tekrar teşekkür ediyoruz. Bu dönemde de aynı desteği bize göstereceklerini biliyoruz ve bekliyoruz.

Yine bu 2 yıllık dönemde çok sayıda  bölgemizin değerli kurumlarının yemekli organizasyonlarına, ve daha sık olmasını arzu ettiğimiz turist grup yemeklerine de ev sahipliği yaptık.Bu çalışmalarımızdan yaklaşık 66,520 TL gelir elde ettik

Sosyal tesislerimizin kullanımında işleyişle alakalı sıkıntıları daha kolay çözebilmek adına bir ‘’İÇ YÖNERGE’’ hazırladık ve uygulamaya koyduk.LÜTFEN Tüzük ve yönergemizdeki kurallara uyalım…Özellikle yeni üye kazanımında desteklerinizi bekliyoruz…tanıdıklarımızı ‘’gel benimle girersin’’diyerek tesisten yararlandırma yerine üye olmasını teşvik edecek tutumlar takınalım..Üye sayımız ne kadar artarsa gelirimizde o kadar artar unutmayalım.

 

14 Şubat 2016 Pazar günü  yaptığımız Olağan Mali Genel kurul sonucu ekte olmakla beraber önemli başlıklara burada değinmek istiyoruz.

 1. Üye aidatlarımız derneğimiz temel kaynağı olup sizlerden ihtiyacımız kadar alınmaktadır. 2016 yılı için aidat miktarı 900 TL olup tesisimizin ihtiyaçları olan ,

a)Jeneratör

b)Doğalgaz dönüşümü

c)Havuz için Engelli asansörü (üyelerimizin imzalı talebi )

d)Genel ekipman takviyesi (Masa-sandalye-çatal-bıçak-örtü Mutfak ekipmanı vs.)

gibi yatırım kalemlerini olağan bütçenin dışında tuttuk.Bu ihtiyaçlarının üye başına yansıyacak miktarı yaklaşık 500-600 TL civarında olduğu, görülmüş Genel kurulumuz sadece 300 TL tahsil edilmesini oy çokluğu ile karara bağlamıştır.Dolayısıyla 2016 yılı için   toplamda 1200 TL- tahsil edilecektir. Derneğimizin beklenmedik giderleri katkı payını almamızı zaruri hale getirmiştir.Satışlarımızı artırarak ,yeni kaynaklar oluşturarak ve harcamalarımızı daha kontrollü hale getirerek tesisimizi zarar ettirmemeye gayret edeceğiz.Hizmet yoğunluğumuzun yaz dönemiyle sınırlı kalması  malumunuz gelir anlamında büyük sıkıntılar yaratmaktadır..Ekte sizlere gönderdiğimiz mail order formlarını doldurarak taksitlenmiş  aidat ödemelerinizi düzenli yapmanızı önemle rica ediyoruz.

 1. Lütfen öneri ,şikayet ve eleştirilerinizi usulünce yaparak çalışmalarımıza yardımcı olunuz .Gönüllülük esasına göre çalışan Yönetim kurullarının ve yıllardır ailemizin parçası olmuş çalışanlarımızın da bu ailenin üyeleri olduklarını unutmayalım.Bizler şeffaflığı benimsemiş kişiler olarak tüm sorularınıza cevap vermeye hazırız.Olası soru veya sorunlarınızı lütfen işletme müdürümüze aktarınız.Çalışan personelimizi zor durumda bırakacak davranışlardan kaçınınız.

 

Değerli genel kurulun yetkisi ile aynı ekip ve heyecanla yola devam edeceğiz. Desteklerinizi bekler tekrar hepinize teşekkür ederiz.

 

Saygılarımızla

12.Dönem Yönetim Kurulu

 

DARKA SOSYAL TESİSLERİNİN 14 ŞUBAT  2016 TARİHLİYILLIK OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI  TUTANAĞIDIR

 

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneğinin 2015 Yılı Olağan Genel Kurulu Toplantısını yapmak üzere,  Darka Sosyal Tesisleri İznik adresinde 14 Şubat 2016  saat: 12.00 ‘te toplanıldı. Üyelerin imzasına açılan hazirun listesine kayıtlı 284 üyeden 32  üyenin hazirun listesini imzaladığı ve toplantıda hazır bulunduğu tespit edildi.

07 Şubat 2016 tarihli İlk toplantıda çoğunluk sağlanamadığından 14 Şubat 2016 tarihinde yapılan  toplantıda aranan çoğunluğun mevcut olduğu  ve gündeminde içeren davet yazılarının usulünce üyelere  bildirildiğinin tespiti üzerine toplantıya başlanıldı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

MADDE 1 :Yönetim Kurulu adına Sayman,Halil Emecan ‘in Açılış konuşmasına müteakip yoklama yapıldı. Divan heyetine önerilen isimler ,Sevinç Öztürk,Çiğdem Yamak ve İ.Atadan Çubukçu oy çokluğuyla kabul edildi. : Divan Başkanlığına Sevinç ÖZTÜRK , Başkan Yardımcılığına, İ.Atadan Çubukçu  ve  Katipliğe,Çiğdem Yamak seçildi.  Divan Başkanı,  Atatürk ve Türk büyükleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı. Divan Başkanı gündemi okudu ve gündeme ilave edilecek bir teklifin olunup olunmadığını sordu. Herhangi bir ilave teklifi gelmedi.

MADDE 2 :Yönetim Kurulu Faaliyet raporu Yönetim Kurulu Saymanı Halil Emecan tarafından okundu  görüşmeye açıldı.Mustafa Aslaner misafirhaneler için maliyetlerin ne olduğunu sordu.Yönetim kurulu ekstra bir gider yapmadan kendi olağan giderlerimiz içerisinde yürütüldüğünü,sadece genel gider masrafları ve bununda satış maliyetinin %20’sine denk geldiğinin açıklamasını yaptı.

MADDE 3 : Dernek Gelir Gider tablosu oylama gereği okundu. SMMM Ayşe Kılıç Göktaş yönetim kurulunun isteği üzerine  Gelir Tablosu ve Bilanço üzerinde açıklamalar yaptı. 13.503,01TL’lik itilaflı alacakla alakalı Mahkeme sonuç evrakı ile kapatılabileceğinin izahatını yaptı. Görüşmeye açıldı. İbrahim Yurtbay konuyla ilgili işletmenin derneğe verdiği avansların ve işletmenin sürekli zararının mali açıdan ileriye dönük sorun oluşturulabilir mi diye sorusuna, Denetleme Kurulu üyesi Emin Berkol, bu konunun 5yıl önce uzmanlarca görüşüldüğünü ve herhangi bir risk içermediğini izah etti.

MADDE 4: Denetim Kurulu Çalışma Raporu Mali Müşavirimiz Ayşe Kılıç Göktaş tarafından özetle okundu. Görüşmeye açıldı. Özellikle borcu olan üyelerle ilgili Yönetim Kurulu açıklama yaptı.36.099,00TL’lik alacakların sahiplerinin çoğunun Darka’daki evlerini sattıklarını, ve adreslerine ulaşılamadığını bu yüzdende giderleştirilmesini, bunun için de Genel Kurul’un yetki vermesini teklif etti. Alptekin Çakıroğlu söz aldı. Bu miktar içerindeki aktif gözüken  2 üyenin tahsilatlarının yapılması gerektiğini söyledi. H.Serkan Uluç söz aldı.Bu şekilde biriktirilen borçların tahsil edilmemesinin kötü örnek oluşturacağını ve bir çok kişi aidatını ödemeyerek ihraç edilerek silinebileceğini düşünür ve bu derneğin zararına olabilir dedi.Bunun üzerine tahsilatların Darkadaş’lık çerçevesinde yürütülmesine mümkün mertebe bu alacakların tahsili gayretine,sonuç alınamadığında  toplam 36.099,00TL alacağın aktif olan 2 kişinin 9.199,00TL’sinin tahsiline , 26.900,00TL’nin ise giderleştirilmesine oy birliği ile karar alındı.

MADDE 5 : Yönetim ve Denetim Kurulu çalışma raporları ile dernek gelir gider tablosu ayrı ayrı ibraya sunuldu, ayrı ayrı oy birliği ile ibra edildi.

MADDE 6 :Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ayrı ayrı ibraya sunuldu,oy birliği ile kabul edildi.

MADDE 7 :  Avanslar konusu müzakereye açıldı.Mali Müşavir Ayşe Kılıç söz alarak açıklamalar yaptı. Derneğin işletmeye verdiği avanslar(Alınan Diğer Avanslar) 264.247,49TL’nin derneğe iade edilmemesi, sermayeye ilave edilmesi  konusunda fikir birliğine varılarak,  oylamaya sunuldu. Oy birliği ile derneğe iade edilmemesine karar verildi.

MADDE 8 : Vefat eden üyelerle ilgili gündem maddesinin Yönetim Kurulu,üyelerin vefatı durumunda eşi veya çocuklarına yeni üyelik başvurusunda kolaylık tanınması gerektiğini mümkünse temsili bir miktarla asil üye olabilmesi gerektiğini izah ederek Genel Kurulun yetki vermesini teklif etti.Buna ilaveten boşanmış üyeler içinde aynı uygulamanın ve hatta üyelerin üye gençleşmesi adına aile içerisinden mevcut üyenin istifa edip yerine eş veya çocuklarının da bu durumdan yararlanabilmesinin kolaylığı sağlanmalıdır dedi. Görüşmeye açıldı. Söz alan olmadı. Divan Başkanı vefat eden üyelerin eş veya çocuklarından birinin 50,00 USD karşılığında,diğer çocukların ayrı ayrı üyelikleri söz konusu olduğunda tüzüğümüzün 29/a.maddesinin uygulanmasını oylamaya sundu.Oy birliği ile kabul edildi.Divan Başkanı boşanmış üyelerinde aynı maddeden yararlanmasını aynı şartlarla oylamaya sundu.Oy birliği ile kabul edildi.Divan Başkanı üyenin kendisi istifa ederek aynı hanesinde yaşayan ve mirasçısı olan eş veya çocuklarına da üye olabilmeleri için aynı maddenin  aynı şartlarla geçerli olmasını oylamaya sundu.Oy birliği ile kabul edildi.( Tüzüğün 29/a maddesi Giriş ödentisi, Genel Kurul tarafından belirlenen sınırlar içinde ve her çalışma döneminde, en az 2.000,-USD (iki bin Amerikan Doları) karşılığı Türk Lirası ve bütçeye uygun olarak Yönetim Kurulu tarafından belirlenen ve bir defaya özgü olmak üzere, üyeliğe yeni kabul edilen üyeler için ön görülen ödentidir.Derneğin kuruluş tarihinde Sosyal Tesislerin 1 (bir) hissesinin müşterek maliki olan üyelerden giriş ödentisi alınmaz ancak bu müşterek hissenin intikali halinde, hisseyi iktisap eden külli veya cüzi halef bir kişi olduğu takdirde giriş ödentisinin tamamı alınır. Ancak külli veya cüzi halef birden fazla olduğu takdirde her birinden giriş ödentisinin 1 / 4’ü alınır.Vefat etmiş asıl üyelerin eşleri ile asıl üyelerin yirmi yaşını doldurmuş yirmi dokuz yaşını bitirmemiş çocukları,  Dernek içinde sevgi ve güven kazanmış olmaları. Danışma ve Disiplin Kurulu’nun da olumlu görüşünün alınması halinde, giriş ödentisinin ½  ‘sini ödeyerek asıl üye olabilirler.Giriş ödenti miktarı artırmaya ve eksiltmeye genel kurul yetkilidir.)

MADDE 9:Yeni Dönem Çalışma ve Bütçe taslaklarının görüşülmesine geçildi. Yönetim Kurulu adına Sayman Halil Emecan olağan bütçenin ve yatırım bütçesinin ayrı ayrı olduğunu, yatırım bütçesinin toplamının yarısını üyelerimizden, diğer yarısının da dernek ve işletme kaynaklarından yapılabileceğini izahat etti. Bütçede belirtilen aidat miktarının 1.000,00TL olduğunu, yatırım için ise 200,00TL olduğunu belirtti. Erhan Erkan söz aldı.Yatırım bütçesindeki kalemlerin miktarlarının yetersiz ve dengesiz olduğundan bahsetti.İ.Atadan Çubukçu söz aldı.Özellikle jeneratör için ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu, o bütçeyle alınacak jeneratöründe tesis için yetersiz kalacağını belirtti.Mustafa Aslaner söz aldı.Jeneratör bütçesinin yetersiz olduğunu söyledi. Yönetim Kurulu açıklamalarda bulundu, yatırım kalemleri arasında bütçe paylaşımı yapabileceklerini izahat etti. Yeni dönem çalışma programı oylamaya sunuldu oy birliği ile kabul edildi.

MADDE 10: 2016 Aidat miktarının 900,00-TL katkı payının 300,00TL toplam da 1.200,00TL olması ve ödeme şeklinin yönetim kurulu tarafından belirlenerek üyelere bildirilmesi oybirliği ile karar alındı.

MADDE 11: Kıdem Tazminatı fonu korunması  kaydıyla  Bütçe Fasılları arasında aktarma yetkisinin,  yönetim kuruluna verilmesi oylamaya sunuldu. Oybirliği ile kabul edildi.

MADDE 12: 5 asil 5 yedek yönetim kurulu üyelerinin 2 yıl süre ile görev yapmak üzere,  seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan  sayımın  sonucunda  aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

YÖNETİM KURULU             

                ASİL                                                                                                                                                      YEDEK

 1. AYSEL ATABEY          31 OY
 2. M.MURAT KAÇAR       31 OY
 3. HALİL EMECAN           31 OY
 4. M.ARİF CENGİZ          31 OY
 5. MEHMET TAYLAN       31 OY                          
 1. İ.OZAN AYÖZGER          31 OY
 2. KERİM PELİSTER           31 OY
 3. BARTU KANRA               31 OY
 4. PINAR BESEN                 31 OY
 5. MELTEM MISIRLIOĞLU   31 OY

MADDE 13 : 3 asil 3 yedek  Denetim Kurulu üyelerinin  2 yıl süre ile görev yapmak üzere  seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan  sayımın  sonucunda aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.               

                                                       DENETLEME KURULU

                ASİL                                                                                     YEDEK

 1. YÜKSEL ÖZAY          31 OY
 2. MUSTAFA AKYÜZ     31 OY
 3. EMEL BALİ                 31 OY                                                   
 1. AYŞE NAZAN TOPOĞRAF  31 OY
 2. BİRGÜL YILMAZ                  31 OY
 3. SERAP EREYLİ                    31OY

MADDE 14: 5 asil kişi olmak kaydıyla Danışma ve Disiplin Kurulu üyelerinin 2 yıl süre ile görev yapmak üzere seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan sayımın sonucunda  aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

                                                                      DANIŞMA VE DİSİPLİN KURULU

 1.  ÇİDEM YAMAK                                    31 OY
 2.  İ.ATADAN ÇUBUKÇU                          31 OY
 3.  ESER ÇELEBİLER                               31 OY
 4.  KAYA BEKİR DEMİRTAŞ                     31 OY
 5.  NECMETTİN YILDIRIM                       31OY

 

MADDE 15 : Dilek ve temennilere geçildi. Divan Başkanı  Sevinç ÖZTÜRK söz aldı.  Yönetim ve denetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yeni  seçilen yönetim ve denetim kurulu  üyelerine de başarılar  diledi. Darka daki evlerini satmış olan fakat  sosyal tesislerde tapusu olan kişilerin tespit edilmesine,bu tapuların Darka’ da yaşayan üye veya üye olmak  isteyenlere kazandırılmasının yararlı olabileceğini söyledi. Nilgün Gömüç söz aldı.Köy Yönetimi ile işbirliği yapılarak evini satan üyelerin satış işlemlerinde aidat tahsilatları da takip edilip iyi sonuçlar alınabilinir dedi.Ömer Öngüt söz aldı .2016 yılı Yatırım kalemlerinin miktarlarının önümüzdeki yıl genel kurulda  ayrı ayrı açıklanmasının yararlı olacağını önerdi. Meltem Mısırlıoğlu söz aldı. Davet yazılarının elektronik ortamda gönderilmesinin kolaylık ve ekonomik olacağını söyledi. Yönetim kurulu  çalışma arkadaşlarına ve personele teşekkür ettiler. Divan başkanı,  toplantıya bir itirazın olup olamadığını sordu. Söz alan olmadı. Toplantıda görüşülecek gündem maddesi kalmadığından, toplantıyı Saat 15:10 da iyi niyet temennileri ile kapattı.

 

 

 DİVAN BAŞKANI                                      BAŞKAN YARDIMCISI                                       SEKRETER     

SEVİNÇ ÖZTÜRK                                    İ.ATADAN ÇUBUKÇU                                      ÇİĞDEM YAMAK

 

 *********************************************************************************************

Değerli üyelerimiz;

Derneğimizin 11.dönem 1. yılını geride bırakmış ve olağan mali genel kurulumuzu yapmış bulunuyoruz. Bir yıl boyunca bize göstermiş olduğunuz güveni unutmadan derneğimiz ve iktisadi işletmesini, sizlere daha kaliteli ve konforlu hizmet noktasında ileriye taşımaya çalıştık. Geçen 1 yıllık sürede vermiş olduğunuz destek, bizleri oldukça cesaretlendirdi ve güç kattı,yapıcı eleştirilerinizden sonuçlar çıkarıp eksiklerimizi gidermeye gayret ettik. Teşekkür ediyoruz.

 

Kuruluşundan bugüne görev almış tüm yönetimlerce verilen başarılı çalışmaların üzerine yönetim kurulu olarak biz de elimizden geldiğince katkı koymaya çalıştık.Önceliğimiz çalışanlarımızın , hijyen, havuz operatörlüğü,aşçı yardımcılığı gibi alanlarda ki eğitimlerini aldırarak  kurs ve sertifikalarını tamamlatmak oldu.Periyodik olarak yapılan bakım ve onarımları takip ettik .Eksiğimiz olan ,yeni buz makinesi,kameralar ,bilgisayarlar,servis ve mutfak ekipman takviyeleri yaptık.Havuz kenarındaki şezlong minderlerimizin kılıflarını yeniledik.Menümüze tüm seçenekleri muhafaza etmek suretiyle yeni lezzetler ekledik, daha seçenekli hale getirdik.Bu ilave lezzetler için Bursa dahilinde birkaç restaurantta tadım ve sunum araştırmaları yaptık.Ayrıca gereken ekipman takviyelerini de yaparak  yeni menümüzü yaz başında sizlerin beğenisine  sunduk.Nitelikli eleman konusunda çok sıkıntılı olan bölgemizden arkadaşlarla yeni sezonluk kadrolar  kurduk kısa sürede eğiterek sezonda sizlere daha iyi hizmet sunmaya çalıştık.Malumunuz eğitim ve tecrübe süresinin kısalığından ötürü zaman zaman aksaklıklar yaşadık, anlayışınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyoruz.Yeni bir web sitesi yaptık ve sizlere sosyal ağlarla beraber daha fazla alandan ulaşmaya çalıştık.Sosyal birliktelik ve eğlence amaçlı geceler  tertipledik. Gecelerimiz katılım noktasında  rekor denebilecek sayılara ulaşmasına rağmen hizmette sorunsuz ve eğlenceli geçti.

Bu dönem dahilinde yaşadığımız sıkıntılardan çıkardığımız tespitlerimizi de not alıp genel kurula taşıdık.

 

Öncelikle Darka sosyal tesislerinin evlerimizin bir uzantısı parçası olduğunu , hepimizin amacının bu ortak alanda mutlu ve huzurlu yaşamak olduğunu, üyelerinin dernekten olabildiğince istifade ederek sosyal ve ekonomik olarak derneğin ve iktisadi işletmesinin yaşamasını sağlayacağını,yönetim kurullarının da bu alandaki işleyişi koordine eden gönüllü ve hiçbir menfaati olmayan üyelerimizden oluştuğunu unutmamalıyız. 

 

15 Şubat 2015 Pazar günü  yaptığımız olağan mali genel kurul sonucu ekte olmakla beraber önemli başlıklara burada değinmek istiyoruz.

 1. Daha önce 1 adet olan misafirhanemizin sayısını toplamda 3 ‘e çıkaracağız. Sizi ve misafirlerinizi  ağırlayıp hem bir ihtiyaca cevap vereceğimizi hem de  derneğimize gelir sağlayabileceğimizi düşünüyoruz
 2. Hazırlamış olduğumuz ve genel kurulda oylanan iç yönetmelik ile Tüzüğümüzü  güçlendirmiş  olduk.İç işleyişte zaman zaman karşılaştığımız sorunların çözümünde bu yönetmelikten istifade edeceğiz.
 3. Tüzüğümüz gereği,tüm uyarılara rağmen borcu birikmiş ve ödeme yapmayan üyelerimizin üyelikten çıkarılması için hukuki işlemlerin başlatılması kararını aldık.
 4. Genel kurula katılan üyelerimizin  uyarısı  üzerine ,üye olmayan Darka sakinlerinin misafir olarak (özellikle Çarşamba kadınlar yemeklerine) tesislere getirilmemesi, bu sakinlerin üye olmaları konusunda teşvik edilmesi, suistimaller olduğunda üyeye ihtar geleceği hususuna dikkatle uyulması kararını aldık.
 5. Tesisimiz yiyecek içecek alanlarında hizmet satışlarının cari bırakılmasının  çok büyük sıkıntılara yol açtığını gördük ve Denetleme kurulu üyelerimizin de uyarıları üzerine genel kuruldan artık tahsilatların cariye yazılarak değil bizzat yerinde nakit veya kredi kartı ile peşin ödenmesini talep ettik . Genel kurul kararı ile cari bırakma yapılmayacaktır . Bu konuda siz üyelerimizin bizlere yardımcı olmanızı ,sizin ve aile fertlerinizin tesisimize tedarikli gelmenizi önemle rica ederiz.Dileyen üyelerimiz makbuz karşılığı işletmemize cari harcamaları için avans bırakabilir. Ayrıca kıyı bar ,havuz bar ve diskoda self servis ve nakit ödeme uygulamasına geçilecek;kayıp kaçağın olmaması sağlanacak personel tasarrufu amaçlanacaktır.
 6. Üye aidatlarımız derneğimiz temel kaynağı olup sizlerden ihtiyacımız kadar alınmaktadır. 2015 yılı için aidat miktarı değişmemiş 750 TL- olarak kalmıştır.Ancak tek sefere mahsus 450 TL katkı payı alınması genel kurulda karara bağlanmıştır.Dolayısıyla 2015 yılı için   toplamda 1200 TL- tahsil edilecektir. Derneğimizin yapılmakta olan yatırımları ve beklenmedik giderleri tek sefere mahsus 450-tl katkı payını almamızı zaruri hale getirmiştir.Satışlarımızı artırarak ,yeni kaynaklar oluşturarak ve harcamalarımızı daha kontrollü hale getirerek tesisimizi zarar ettirmemeye gayret edeceğiz.Hizmet yoğunluğumuzun yaz dönemiyle sınırlı kalması  malumunuz gelir anlamında büyük sıkıntılar yaratmaktadır..Ekte sizlere gönderdiğimiz mail order formlarını doldurarak taksitlenmiş  aidat ödemelerinizi düzenli yapmanızı önemle rica ediyoruz.
 7. Lütfen öneri ,şikayet ve eleştirilerinizi usulünce yaparak çalışmalarımıza yardımcı olunuz .Gönüllülük esasına göre çalışan Yönetim kurullarının ve yıllardır ailemizin parçası olmuş çalışanlarımızın da bu ailenin üyeleri olduklarını unutmayalım.Bizler şeffaflığı benimsemiş kişiler olarak tüm sorularınıza cevap vermeye hazırız.Olası soru veya sorunlarınızı lütfen işletme müdürümüze aktarınız.Çalışan personelimizi zor durumda bırakacak davranışlardan kaçınınız.

Yeni dönemin keyifle geçmesi ümidiyle…..

Saygılarımızla

Yönetim Kurulu

 

 

 

DARKA SOSYAL TESİSLERİNİN 15  ŞUBAT 2015 TARİHLİ YILLIK MALİ  GENEL KURUL TOPLANTI TUTANAĞIDIR

 

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneğinin 2014 Yılı Mali  Genel Kurulu Toplantısını  yapmak üzere,  Darka Sosyal Tesisleri İznik adresinde saat: 13.00 ‘te toplanıldı. Üyelerin imzasına açılan hazurun listesine kayıtlı 290 üyeden 25 üyenin hazirun listesini imzaladığı ve toplantıda hazır bulunduğu tespit edildi. 08/02/2015 tarihli İlk toplantıda çoğunluk sağlanamadığından, 15/02/2015 tarihinde yapılan  toplantıda aranan çoğunluğun mevcut olduğu  ve gündemi de içeren davet yazılarının usulünce üyelere  bildirildiğinin tespiti üzerine toplantıya başlanıldı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

MADDE 1  : Yönetim Kurulu  Başkanı, Aysel Atabey ‘ın Açılış konuşmasına müteakip yoklama yapıldı. Divan heyetinde : Divan Başkanlığına Sevinç Öztürk, Başkan Yardımcılığına  Kadri Aksoy  ve  Katipliğe Çiğdem Yamak önerildi. Öneri oylamaya  sunuldu  oybirliği ile kabul edildi ve divan teşekkül etti. Divan Başkanı,  Atatürk ve Türk büyükleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı. Divan Başkanı gündemi okudu ve gündeme ilave edilecek bir teklifin olunup olunmadığını sordu. Herhangi bir ilave teklifi gelmedi.

MADDE 2 : Yönetim Kurulu Faaliyet raporu Yönetim Kurulu Başkanı, Aysel Atabey  tarafından okundu.  Görüşmeye açıldı. Üye Atadan Çubukçu söz aldı. Yangın riskine karşı tavsiyelerde bulundu. Mustafa Aslaner , İlker Yasin, görüşlerini açıkladı. Yönetim kurulunun gerekli önlemleri alması istendi ve Darka’nın yangın sistemini kuran Sn.Atadan Çubukçu’dan gereken desteği almaları önerildi.

MADDE 3 : Dernek Gelir Gider tablosu ve Derneğe ait iktisadi işletmenin bilanço  ve gelir tabloları , okunup okunmaması divan başkanı tarafından soruldu. Okunmaması  sorulara cevap verilmesi konusunda karar alındı. Gerekli açıklamalar yapıldı.

MADDE 4 : Denetim Kurulu Çalışma Raporunun Denetim Kurulu Mustafa Akyüz  tarafından okundu. Rapor hakkında gerekli açıklamalar yapıldı.

MADDE 5: DSTYD binasında, proje değişikliği ile yapılacak yatırımların genel kurul kararı olmadan yapılmamasına , yapılmış olan 2 adet misafirhanenin onayına , misafirhanelerin üyelerin bilgisi ve nezaretinde kullanılmasına ,bakım ve onarımların yönetim kurulu kararına bırakılmasına oy birliği ile karar verildi.

MADDE 6 :  Yönetim ve Denetim Kurulu çalışma raporları ile dernek gelir gider tablosu ayrı ayrı ibraya sunuldu, ayrı ayrı oy birliği ile ibra edildi.

MADDE 7 : 2015 yılına ait Tahmini bütçe okundu,Yedinci maddeyle birleştirilerek birlikte görüşüldü. Aylin Gönenli,Zülal Hepsev,Atadan Çubukçu ,Tahsin Akıncı ve Mustafa Aslaner konu hakkında  görüşlerini bildirdiler. Taslak bütçenin aidat ve cari açık ve yatırım katkı payı kalemlerinin dışındaki kalemleri olduğu gibi kabul edildi. 2015 aidatı olarak önerilen 750TL nin kabulüne, 600TL olarak önerilen cari açık ve yatırım katkı payı olarak 450TL nin kabulüne, 2015 yılı için üyelerden 750TL aidat ve 450TL katkı payı olmak üzere toplamda 1200TL alınmasına karar verildi.

Yönetim kurulu tarafından 1.200TL nin  6 eşit taksitte ödenmesi önerildi ,öneri 2 karşı oyla kabul edildi.

MADDE 8 : Gündemin 7. Maddesi 6. Maddeyle birleştirilerek görüşülüp oylandığından görüşülmeden geçildi.

MADDE 9:  Dernek iç yönetmeliği taslağı görüşüldü. Taslak aynen oybirliği ile kabul edildi.

MADDE 10 : Borçlu üyelerin durumunun görüşülmesine geçildi.  Borcu olanların tahsilatlarının yapılabilmesi için yönetim kuruluna tüzüğün ilgili hükümlerini uygulaması önerildi. Öneri oybirliği ile kabul edildi. İktisadi işletmenin alacaklarının birikmemesi için cari hesap çalışmasının kaldırılmasına ve peşin ödeme yönteminin uygulanması ve ihtiyaç halinde yönetim kurulu uygun gördüğü alanlarda self servis hizmeti sunması önerildi .Öneri  oy birliği ile kabul edildi.

MADDE 11: Devamlılık arz eden cari açığın görüşülmesine geçildi. Yedinci ve altıncı maddede görüşüldüğü üzere cari açığın

Yıllık aidat miktarına ek ödeme alınması suretiyle çözümlenmiş olduğundan görüşülmeden geçildi.

MADDE  12 :  Bütçe Fasılları arasında aktarma yetkisinin yönetim kuruluna verilmesi oylamaya sunuldu. Bütçe Fasılları arasında aktarma yetkisinin Yönetim Kuruluna verilmesine , mevcut  90 000 00TL olan Kıdem Tazminatı Fonunun %50 ‘ sinin bankada bloke edilmesi diğer yarısının da ihtiyaç halinde kullanıldıktan sonra yerine koyulması  kaydı ile kabul edilmesine oy birliği ile karar verildi.

MADDE 13 : Madde görüşülmeye açıldı. 2013 ve 2014 yılı çalışma dönemlerinde dernekten işletmeye verilen avansların işletme sermayesine aktarılması önerildi . Öneri oy birliği ile kabul edildi.

MADDE 14:  Dilek ve temennilere geçildi.Sezonluk üyelerin aidat miktarlarının ve ödeme şekillerinin Yönetim Kuruluna yetkisinde olması gerektiği bildirildi.Darka da evi olup ta üye olmayanların tesisten faydalanmaması konusunda tavsiyelerde bulunuldu.   Divan başkanı,  toplantıya bir itirazın olup olamadığını sordu. Söz alan olmadı. Toplantıda görüşülecek gündem maddesi kalmadığından, toplantıyı Saat 16:00 de iyi niyet temennileri ile kapattı.

 

                DİVAN BAŞKANI                                             BAŞKAN YARDIMCISI                                 SEKRETER

                SEVİNÇ ÖZTÜRK                                             KADRİ AKSOY                                                 ÇİĞDEM YAMAK .

 

 

 

ASLI İMZALIDIRDARKA SOSYAL TESİSLERİNİN 16 ŞUBAT  2014 TARİHLİ YILLIK OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI TUTANAĞIDIR

Darka Sosyal Tesisleri Yaşatma Derneğinin 2013 Yılı Olağan Genel Kurulu Toplantısını yapmak üzere,  Darka Sosyal Tesisleri İznik adresinde saat: 13.00 ‘te toplanıldı. Üyelerin imzasına açılan hazirun listesine kayıtlı 282 üyeden 53 üyenin hazirun listesini imzaladığı ve toplantıda hazır bulunduğu tespit edildi. 09 Şubat 2014 tarihli İlk toplantıda çoğunluk sağlanamadığından 16 Şubat 2014 tarihinde yapılan  toplantıda aranan çoğunluğun mevcut olduğu  ve gündeminde içeren davet yazılarının usulünce üyelere  bildirildiğinin tespiti üzerine toplantıya başlanıldı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

MADDE 1 :Yönetim Kurulu  Başkanı, İlker Yasin‘in Açılış konuşmasına mütakip yoklama yapıldı. Divan heyetinde : Divan Başkanlığına Sevinç ÖZTÜRK , Başkan Yardımcılığına, Meral Setrer  ve  Katipliğe, , Mustafa Akyüz önerildi. Öneri oylamaya  sunuldu   oybirliği ile kabul edildi ve divan teşekkül etti. Divan Başkanı,  Atatürk ve Türk büyükleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı. Divan Başkanı gündemi okudu ve gündeme ilave edilecek bir teklifin olunup olunmadığını sordu. Herhangi bir ilave teklifi gelmedi.

MADDE 2 :Yönetim Kurulu Faaliyet raporu Yönetim Kurulu Başkanı İlker Yasin tarafından okundu  görüşmeye açıldı. Söz alan olmadı.

MADDE 3 :Dernek Gelir Gider tablosu oylama gereği okunmadı. SMMM Ayşe KILIÇ GÖKTAŞ yönetim kurulunun isteği üzerine  Gelir Tablosu ve Bilanço üzerinde açıklamalar yaptı. Başlıklar halinde izah etti. Görüşmeye açıldı. Seyit Cirit söz aldı. İşletme zarar ettiği halde misafirhane yapılması, ek eleman alınması, tesisin ölü sezonda açık tutulması, personelin sezondaki yoğun çalıştığı dönemdeki ücret politikasının nasıl olduğunu sordu. Bu Konularda Yönetim kururlu üyelerinden Tahsin Akıncı Tarafından gerekli açıklamalar yapıldı. Erhan Erkan Söz aldı. Mali tabloların özet olarak açıklanmasını istedi. Mali Müşavir Ayşe Kılıç Tarafından gerekli açıklamalar yapıldı.

Kaan Atabey söz aldı. Kıdem tazminatı için ayrılan miktarını, sordu. Nurşen Özalp, Alıcılar hesabının çok olduğunu alacakların zamanında tahsil edilmesini ve teşhir edilmesini istedi. Ozan Ayözger, dernek ve iktisadi işletmeye ait mali tabloların birleştirilmesini daha anlaşılabilir olması için istedi. Borçlu üyelerin borçlarını ödemesini istedi. Seyit Cirit, bundan böle genel kurullarda önceki dönemi de içeren karşılaştırmalı tabloların sunulmasını istedi. Başka söz alan olmadı.

MADDE 4 :  Avanslar konusu müzakereye açıldı.Mali Müşavir söz alarak açıklamalar yaptı. Derneğin işletmeye verdiği avanslar(Alınan Diğer Avanslar) 456.053.45 TL’nin derneğe iade edilmemesi, sermayeye ilave edilmesi

 konusunda fikir birliğine varılarak,  oylamaya sunuldu.Oy birliği ile derneğe iade edilmemesine karar verildi.

MADDE 5 :Denetim Kurulu Çalışma Raporunun okunmadan müzakereye açıldı. Söz alan olmadı.

MADDE 6 : Yönetim ve Denetim Kurulu çalışma raporları ile dernek gelir gider tablosu ayrı ayrı ibraya sunuldu, ayrı ayrı oy birliği ile ibra edildi.

MADDE 7 :Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ayrı ayrı ibraya sunuldu. Ve ayrı ayrı oybirliği ile ibra edildi. .

MADDE 8: Gündemin 8/9/10. Maddelerinin birlikte değerlendirilerek seçime geçildi.  Buna Göre, 5 asil 5 yedek yönetim kurulu üyeleri nin 2 yıl süre ile görev yapmak üzere,  seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan  sayımın  sonucunda  aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

 

YÖNETİM KURULU

           

            ASİL                                                                                                                   YEDEK

 

 1. HALİL EMECAN
 2. M.ARİF CENGİZ
 3. MURAT KAÇAR
 4. CANDAN SUN AKPINAR
 5. AYSEL ATABEY

                                                                 

 1. MEHMET TAYLAN
 2. OZAN AYÖZGER
 3. KERİM PELİSTER
 4. PINAR BESEN
 5. BARTU KANRA

 

 

MADDE 9 : Gündemin 9 Maddesi gereği  3 asil 3 yedek  DENETİM Kurulu üyelerinin  2 yıl süre ile görev yapmak üzere  seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan  sayımın  sonucunda aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

 

                

                                                       DENETLEME KURULU

 

                ASİL                                                                      YEDEK

 

 1. YÜKSEL ÖZAY
 2. T.EMİN BERKOL
 3. MUSTAFA AKYÜZ                                                       
 1. A.NAZAN TOPOĞRAF
 2. BİRGÜL YILMAZ
 3. EMEL BALİ

 

 

MADDE 10: Gündemin 10 Maddesi gereği 5 kişi olmak kaydıyla Danışma ve Disiplin Kurulu üyelerinin 2 yıl süre ile görev yapmak üzere seçimine geçildi.  Oy pusuları dağıtıldı, toplandı tasniflendi sayıldı.  Yapılan sayımın sonucunda  aşağıdaki şekilde oluştuğu tespit edildi.

 

                                                                         DANIŞMA VE DİSİPLİN KURULU

 

 

 1.  ÇİDEM YAMAK
 2.  ESER ÇELEBİLER
 3.  İ.ATADAN ÇUBUKÇU
 4.  KAYA DEMİRTAŞ
 5.  NECMETTİN YILDIRIM

        

           

MADDE 11:Gündemin 11  Maddesi gereği  Yeni Dönem Çalışma ve Bütçe taslaklarının görüşülmesine geçildi. Kaan Atabey, Murat Kaçar, Yasemin Yasin, Cafer Özalp, söz aldı. Bütçe taslakları hakkında açıklamalar istediler. Yönetim Kurulu açıklamalarda bulundu. Yeni dönem çalışma programı oylamaya sunuldu oy birliği ile kabul edildi.

 

MADDE 12: 2014 Aidat miktarının 750,00-TL olması ve ödeme şeklini yönetim kurulu tarafından belirlenerek üyelere bildirilmesine oybirliği ile karar alındı.

 

MADDE 13: Kıdem Tazminatı için öngörülen, 110.000 ‘nin korunması kaydıyla  Bütçe Fasılları arasında aktarma yetkisinin,  yönetim kuruluna verilmesi oylamaya sunuldu. Oybirliği ile kabul edildi.

 

MADDE 14 : Dilek ve temennilere geçildi. Divan Başkanı  Sevinç ÖZTÜRK söz aldı.  Yönetim ve denetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yeni  seçilen yönetim ve denetim kurulu  üyelerine de başarılar  diledi. Cafer Özalp söz aldı. İyi niyet temennilerinde bulundu. Engin Hepsev üyelerin çocuklarının da derneğe üye  olmalarının teşvik edilmesini diledi. Yönetim kurulu  çalışma arkadaşlarına ve personele teşekkür edip, yeni yönetim kuruluna da  başarılar diledi. Divan başkanı,  toplantıya bir itirazın olup olamadığını sordu. Söz alan olmadı. Toplantıda görüşülecek gündem maddesi kalmadığından, toplantıyı Saat 15:10 da iyi niyet temennileri ile kapattı.

 

 

 DİVAN BAŞKANI                                                BAŞKAN YARDIMCISI                                SEKRETER     

SEVİNÇ ÖZTÜRK                                                  MERAL SERTER                                      MUSTAFA AKYÜZ